burevestnik.bg - Мобилна версия


Над 2000 аптеки са свързани със системата за верификация на лекарствата

Над 2000 аптеки са свързани със системата за верификация на лекарствата

Над 2000 аптеки са свързани с Националната система за верификация на лекарствата до момента и тя работи стабилно, съобщиха от Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ). В нея са качени данните на над 20 млн. сериализирани опаковки лекарства, които се отпускат по лекарско предписание.

“След 9 февруари започна оперативната фаза и тече плавният преходен период за пълно внедряване на системата. В България тя е изградена навреме, тествана е няколко месеца и работи успешно, изцяло според очакванията за този етап”, подчерта Илиана Паунова, изпълнителен директор на БОВЛ.

Българската система е част от европейската система за верификация на лекарствата, която стартира официално на 9 февруари 2019 г.

От БОВЛ напомнят на всички участници в системата на лекарствоснадяването, че на интернет страницата на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) са публикувани „Инструкции за управление на сигнали  при верификация и отписване на лекарствата след 9 февруари 2019 г.“ Инструкциите са публикувани тук.

През първата седмица от работата на системата са забелязани някои технически неточности, свързани най-често с настройките на баркод четците. Софтуерните доставчици на всички потребители на системата са информирани веднага. “Те имат готовност да съдействат за изчистване на неточностите и да проведат обучение за работа с техните софтуерни приложения”, увериха от БОВЛ.

Системата за верификация на лекарствата е задължителна за всички страни членки на Европейския съюз според Директива 62 от 2011 г. и Делегиран регламент 161 от 2016 г. на ЕС.

Държавните институции в лицето на Министерството на здравеопазването и ИАЛ гарантираха, че е предвиден плавен преход за внедряването на системата у нас и през това време няма да има санкции за аптеки, непокриващи новите изисквания.

Междувременно днес 724 аптеки, част от Националната аптечна камара, останаха затворени днес в знак на протест за цялостност и пълнота във въвеждането на електронно здравеопазване. Протестиращите фармацевти настояват да се намери механизъм, чрез който държавата да плати за въвеждането на електронните системи.

Снимка: Надежда Ненова


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   U1Qu

Още от Новини