burevestnik.bg - Мобилна версия


Според европейски проект:

Над 25% от младежите у нас са употребявали поне веднъж наркотици

Всеки 4-ти младеж на 16 години в България някога е пробвал наркотици. Това става ясно от Европейски училищен изследователски проект за алкохол и наркотици, представен от наши специалисти. Според него употребата на наркотични вещества в Европейските страни остава висока, като една от държавите, в които младите хора често посягат към тях е именно България. Оказа се, че над 25% от българските младежи признават, че са взимали наркотици поне веднъж в живота си.

Увеличение се наблюдава и в употребата на канабис, като ако през 1999 година едва 12% от тийнейджърите са признали, че са пробвали марихуана, то през изминалата 2015 година процентът е скочил на 27.

Като особено притеснителна тенденция, засягаща младите хора в България, специалистите посочиха усещането за лесен достъп до канабис, като 30% от участвалите в проучването твърдят, че могат да се сдобият лесно с него.

Зачестяват и случаите на тежки здравословни проблеми, свързани с употребата на марихуана. Първото място сред тежките случаи на пациенти в токсикологията на Пирогов, е било именно следствие на употребата на марихуана, съобщи Момчил Василев, директор на Националния фокусен център за наркотици и наркомании. Това означава, че една цигара с марихуана не е толкова безвредна, колкото се представя, изтъкна той.

Висок е и процентът на младежите, които са опитвали алкохол поне веднъж в живота си. Близо 90% от 16-годишните българи признават, че са пробвали някакъв вид спиртни напитки. Българските деца не пият много, но пият често, коментира и психологът Анина Чилева. За съжаление в нашата страна се запазва и тенденцията за така нареченото ексесивно епизодично пиене, което означава приемане на по-голямо количество алкохол наведнъж, обясни тя. Българските деца признават и че лесно могат да се сдобият със спиртни питиета, като това е мнението на 88% от учениците.

Според експертите нивото на здравната култура и превенция сред българските младежи е изключително ниско, като това е една от причините те да търсят често и алкохол и наркотични вещества. Липсват и достатъчно програми в училищата, които биха могли да представят рисковете за здравето от употребата на опиати, допълниха те.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   mK1h

Още от Новини