burevestnik.bg - Мобилна версия


Над 400 високоспециализирани апарата в помощ на недоносените деца за болниците у нас

Над 430 високоспециализирани апарата за неонатални грижи ще бъдат подсигурени за различни болници в страната. Техниката е осигурена по проект „Подобрено качество на пренаталната диагностика и неонаталните грижи“, съобщи неговият ръководител доц. Марияна Василева.

С апаратите ще бъдат оборудвани отделенията за неонатални грижи, както и АГ отделенията, в които се прилага пренатална диагностика, обясни тя пред Zdrave.net.

Общо 34 лечебни заведения от цялата страна са включени в проекта.

„Това, което целим с този проект, е да уеднаквим нивото на оборудване за тези така важни отделения, за да се преодолее регионалното различие от гледна точка на апаратурата“, коментира тя.

Техниката в помощ на недоносените деца включва високотехнологични ултразвукови апарати, инфузионни помпи, различни видове кувьози, както и монитори за следене на основните жизнени функции.

Доц. Василева изтъкна, че всяка една болница ще получи и специален транспортен кувьоз, с който ще могат да се транспортират деца с екстремно ниско тегло. Болниците ще получат и апарати за механична вентилация, които са изключително важни при различен тип заболявания, изтъкна тя.

Проектът предвижда още обучение на медицински специалисти по фетална морфология, което ще доведе до намаляване на децата, които се раждат с увреждания, посочи доц. Василева.

От своя страна д-р Румен Велев, директорът на болница „Шейново“, която също е включена в проекта, обясни, че апаратурата е на изключително високо ниво. „Тя ни дава възможност да се грижим за деца с много ниско тегло“, изтъкна той. Д-р Велев даде за пример факта, че в момента благодарение на доставената техника в лечебното заведение се грижат за шест деца, родени в 29-та г. с., родени с тегло между 1200 и 1300 гр. Друг пример, който даде той, е с бебе, родено преди два месеца и половина и тежащо 600 гр. „Благодарение на усилията на нашите неонатолози това дете е не само живо, но се и развива относително добре“, посочи той, като изтъкна, че това не би могло да се случи без подсигуряването на високоспециализираната апаратура.

Общата стойност на проекта е над 6 млн. евро, като той е осъществен с финансовата подкрепа на Норвежкия финансов механизъм.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   mYUK

Още от Новини