burevestnik.bg - Мобилна версия


Над 400 лекари и студенти медици се обучаваха в рамките на симпозиум за диететика и нутригеномика

Над 400 лекари и студенти медици се обучаваха в рамките на симпозиум за диететика и нутригеномика

В рамките на симпозиума NutriExcellence: Български диетологични дни – „Метаболитни нарушения част 2 – Остеопороза и хиперурикемия“ над 400 лекари и студенти медици от България имаха уникалната възможност да се запознаят с най-новите постижения в областта на практическата диететика и нутригеномиката. Те бяха обучавани в интегративния подход в медицинската практика с цел подобряване на здравето на пациентите с тези заболявания, съобщават организаторите.

Над 50 студенти и стажант-лекари от Медицински университет – Варна почерпиха знание от световно признатият учен в сферата на нутригеномиката проф. д-р Ахмед Ел-Сохеми. Той посети България за пръв път, за да участва в Симпозиума.

Събитието се организира от Националната асоциация „Практическа диететика и интегративна медицина“ и Медицински университет – Варна.

Проф. д-р Ахмед Ел-Сохеми е водещ изследовател в областта на нутригеномиката, съсредоточен върху идентифицирането на генетични маркери, които предсказват реакцията на организма към различни храни и хранителни вещества и тяхното влияние върху здравето и физическата активност.

Проф. д-р Ахмед Ел-Сохеми изнесе лекцията “Генетични фактори, свързани с костното здраве и пуриновия метаболизъм“, както проведе и практикум „Генетично тестване за персонализирано хранене в клиничната практика“.

В най-обхватния форум по практическа диететика в България взеха участие над 30 лектори от различни медицински специалности и експерти в областта на физическата активност. Те подкрепиха организаторите в мисията им да предложат мултидисциплинарен научен и практически подход към социалнозначимите проблеми - най-разпространените метаболитни нарушения – остеопорозата и подаграта.

Основните теми в научни дискусии бяха свързани с различните аспекти на остеопорозата и подаграта – епидемиология, наследственост и роля на навиците на живот, критични периоди свързани с повишен риск за костната плътност и метаболизма на пикочната киселина и др.

Специално внимание беше отделено и на болести и състояния, които често съпътстват или провокират костното и ставното здраве – заболявания на щитовидната жлеза, на хрансмилателната система, бъбречни и гинекологични проблеми, хранителни разсторийства (анорексия и орторексия нервоза) и др

Последният ден от наситената тридневна програма беше отделен за практическа работа с участниците, като те имаха възможност да се включат в повече от 8 различни практикуми и уъркшопи с изтъкнати специалисти по темата и да обогатят познанията и уменията си да работят ефективно с пациенти с метаболитни нарушения. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   6DPg

Още от Новини