burevestnik.bg - Мобилна версия


Над 500 пациенти ще лекуват в УМБАЛ "Св. Иван Рилски" с бипланов ангиограф последно поколение (Обновена)

В УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ изграждат център за обучение на специалисти по интервенционална неврорентгенология

Над 500 пациенти ще лекуват в УМБАЛ

„Изключително съм щастлив, че лечебните завения в България се обновяват с апаратура“. Това каза министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов по повод откриването на единствения на Балканите бипланов ангиограф последно поколение, закупен изцяло със средства на МЗ. По думите му в целия свят тези апарати са общо 250, а в ЕС има 80 такива.

„Този ангиограф позволява тук да се лекуват всички пациенти с мозъчно-съдови заболявания - както артериовенозни малформации, така и всички проблеми, които изискват интервенции, поставяне на стентове, реканализация. Хубавото на този ангиограф е, че благодарение на неговото съществуване могат да се лекуват над 500 пациенти. Хората с такива заболявания у нас са над 650, без да се включват в тях инсултите, а около150 загиват моментално, в момента, в който получат такива усложнения на основното си заболяване“, каза още министърът.

Той подчерта, че всички останали могат да бъдат спасени, ако бъдат закарани навреме до такъв център. Досега в Референтния център по мозъчно-съдови заболявания в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ са лекувани над 1000 пациенти. За центъра ще бъдат закупени допълнително фантоми, за да могат да бъдат обучени други специалисти в страната, за да може да се покрие цялата страна със специалисти по интервенционална неврорентгенология.

„Това е една изключително сериозна цел, която ние ще преследваме и ще търсим варианти да подкрепим екипа на „Св. Иван Рилски“ за осигуряване на тези средства“, каза министър Ангелов.

Новият апарат редуцира облъчването на персонала до 70%, посочи началникът на Референтния център по мозъчно-съдови заболявания доц. Станимир Сираков. "Един от чуждите оператори, които са идвали тук да работим, когато видя стария ангиограф, шеговито ни каза: „Това е като „Малкия Чернобил“, аз на такъв съм се учил“. Имаше предвид дозовото натоварване, което имахме, а сега техническият прогрес ни позволява това да е максимално редуцирано“, каза той.

„Нашата цел е да създадем такъв център, за да обучим повече кадри и българският пациент да има максимално бърз достъп до този вид лечение, тъй като при острия мозъчен инсулт времето е от изключително значение. Географското положение на България не позволява да се транспортира всеки пациент от всеки край на страната навреме, така че е важно да развием мрежа от центрове, за да гарантираме качественото лечение на пациентите с мозъчно-съдови заболявания", посочи още доц. Сираков.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Nu2d

User Avatar Гост 24.09.2020 20:42:20

Поклон пред бъдещето на българската медицина!!!

User Avatar Гост 24.09.2020 20:40:32

Доктор със сърце и златни ръце!!! Респект Доц. Д-р Станимир Сираков

User Avatar Гост 24.09.2020 20:38:58

Подарък за деня на независимостта!!! Бог да Ви закриля!

User Avatar Гост 24.09.2020 20:37:12

Най-после хубава новина!!! Държава няма, но уникални потомствени медици има! Бъдете здрави!!!

User Avatar Гост 24.09.2020 19:54:39

Дано центъра стане факт, скоро!

User Avatar Гост 24.09.2020 12:44:26

Доц. Д-р Сираков е страхотен специалист, спаси живота на моя приятелка, и във Франция препращат към него

User Avatar Гост 24.09.2020 12:43:17

Уникални!!! На добър час!

Още от Новини