Въпреки липсата на омбудсман на България гражданите продължават да пишат до институцията в търсене на решение на проблемите си. От пресцентъра на омбудсмана съобщават, че през 2024 г. са постъпили над 12 500 жалби на граждани и организации за нарушени права, а броят им е съпоставим спрямо предходните години.
Припомняме, че омбудсманът Диана Ковачева и нейният заместник Елена Чернева-Маркова подадоха оставки през април и оттогава няма назначен нов омбудсман. Преди това обаче Ковачева издаде заповед, с която позволи на главния секретар и началника на кабинета да могат да разписват жалбите на гражданите.
В здравеопазването за поредна година водещи са жалбите по отношение на здравните права. Гражданите се оплакват от затруднен достъп до първична извънболнична медицинска помощ в малки, отдалечени и труднодостъпни населени места, които не се посещават от общопрактикуващ лекар; затруднен достъп до спешна медицинска помощ, включително случаи на забавяне; затруднен достъп до медицински изделия и подкрепа за хората с редки заболявания.
Въпреки направените промени в нормативната база, броят на жалбите, свързани с нарушени права на хората с увреждания също остава традиционно висок – над 800 за цялата 2024 г. Основните са свързани с проблемите при извършването на медицинската експертиза на хората с увреждания и значителното забавяне при насрочване на дати за освидетелстване/ преосвидетелстване и за издаване на ТЕЛК и НЕЛК решения.
Продължават и проблемите с достъпност на средата за хората с увреждания, както и във връзка с условията за разкриване и ползване на социални услуги.
Дейността на омбудсмана като национален превантивен механизъм и през 2024 г. беше фокусирана върху подобряване на условията в местата за задържане.
Специфичен фокус беше поставен отново върху условията в държавните психиатрични болници, отново по повод на инцидент със загинал пациент. Институцията на омбудсмана още от 2014 г. алармира в своите годишни доклади за проблемите с финансирането на държавната психиатрична помощ и изпълнението на медицинските стандарти.
Компетентните институции продължават да са длъжници в намирането на трайно решение на сериозните проблеми, свързани с лошата материално-техническа база и кадровото обезпечаване на психиатричната грижа. Институцията на омбудсмана неизменно сигнализира, че тези проблеми пряко засягат и нарушават правата както на пациентите, настанени в тези институции, така и на работещите в тях.
Коментари по темата