burevestnik.bg - Мобилна версия


Надзорът: Средства за иновативни терапии могат да бъдат разпределяни през септември

Надзорът: Средства за иновативни терапии могат да бъдат разпределяни през септември

Надзорният съвет на НЗОК е отхвърлил предложението на управителя на Касата проф. Петко Салчев при актуализацията на бюджета да бъдат отпуснати допълнително 14 млн. лв. за иновативни терапии. Това става ясно от стенограмата от заседанието, проведено на 3 юни.

„Защо трябва да се дават 14 млн. лв. за онкологичните лекарства (основна група В, формирана от лекарствените продукти от пакета, гарантиран от бюджета на НЗОК, предназначени за лечение на злокачествени заболявания, и лекарствените продукти при животозастрашаващи кръвоизливи и спешни оперативни и инвазивни интервенции при пациенти с вродени коагулопатии, които НЗОК заплаща в болничната медицинска помощ извън стойността на оказаните медицински услуги – б.а.)? При положение, че в резерва на национално ниво имаме за лекарства достатъчно, че разпределяйки пропорционално за всяка една от групите, да достигнем точно нетните разходи за миналата година, което беше доколкото разбирам политиката, която се цели за годината. При положение, че ни трябват повече пари за болниците, ние няма да дадем цялата сума сега, септември месец ще имаме възможност да маневрираме“, пита представителят на Финансовото министерство Естел Василева.

Проф. Салчев уточнява, че в тази група има нови INN, които влизат на българския пазар.

„Там има най-голямо настъпление на нови лекарства и нови показания

и заради която г-н Денев (Деян Денев, директор на ARPharM - б.а.) непрекъснато ни обвинява, че иновативните терапии не могат да влезнат. Погледнете отвън на масата какво съм подписал от сутринта. Това са договорите, които се сключват с фирмите, въпреки скандалите, въпреки отстъпките и т.н. Това са новите лекарства, които влизат. Разберете, че едно лекарство, което е чисто ново, влиза и лечението еднократното, само едната доза е само 300 хил. лв., как ще се справим?“, пита той.

„По време на работната група за лекарствата, предложението на индустрията е, че техните нужди ще бъдат задоволени, ако нетните разходи за тази година са равни на миналата година. И ако разделим резерва пропорционално, тези 46 млн. лв., които се падат за лекарствени продукти, ще бъдат достатъчни за трите групи. От тази гледна точка сега във Вашето предложение предлагате допълнително да вдигнем с 14 млн. лв., но само за едната група, което според мен не е нито належащо сега, нито пък е справедливо без анализ да дадем за едната група, а не за трите“, отговаря Естел Василева.

Проф. Салчев обаче е категоричен, че средствата трябва да бъдат предвидени сега и не е необходимо резервът да се разпределя пропорционално, каквато е била практиката в последните две години, когато резервът се разпределяше предварително от парламента. Според Естел Василева не можело да се дават средства само за иновативните терапии, трябвало да се дадат и за генериците.

„Ние нямаме в момента детайлен анализ. Аз не знам дали наистина е така. Имаме писма и от двете асоциации, имаме недостиг както в генеричните, така и в иновативните.

Според мен нашето решение трябва да бъде принципно

Дали сега даваме и на двете или и на двете даваме през септември, както ние сме го взели това решение“, казва тя, въпреки че и проф. Салчев, и председателят на Надзора доц. Васил Пандов я опровергават, като заявяват, че такова решение не е взимано.

Изненадващо Боян Бойчев от Асоциацията на индустриалния капитал заявява, че надзорниците трябвало да мислят на първо място не толкова за индустрията, колкото за пациентите. „Едно от нещата, които, това не е моя работа, това правителство специално в здравната политика искаше и се надявам все още да иска, е намаляване на директните плащания. Нека да се опитаме да се съсредоточим върху това. В болничната помощ аз не знам да има директни плащания. Има, но те са минимални в сравнение с останалите. Нека да не мислим за индустрията, да мислим за хората. Звучи малко популистки. Аз очаквах по-скоро пациентската организация да го каже това, но от чисто политическа гледна точка, аз не съм политик, пак казвам, но е по-добре да вървим в тази посока. А иначе си е … отива едва ли не към чист лобизъм“, казва той.

Васил Пандов подчертава, че през септември Надзорния съвет ще трябва да преразпредели от резерва 177 млн. лв. „В момента сме в по-трудната ситуация да преразпределим 65 млн. лв. и затова наистина всяка сума я гледаме и анализираме по-детайлно, без да имаме за някои неща необходимите справки. За новите терапии нямаме прогноза дали са 14 млн. лв. Но във всички случаи е важно посланието, както каза г-жа Лорер. Посланието е важно според мен, че сега увеличаването евентуално, ако приемем решение, на реда за лекарствени продукти от третата група, съответно това ще рефлектира евентуално при разпределянето на резерва.

Всичко е евентуално“,

казва той.

В отговор проф. Салчев уточнява, че ако е било взето решение да се вдигнат реимбурсните нива на лекарствата за хронично болните пациенти, тогава тази сума е щяла да бъде насочена група към А. „Сега обаче ние нямаме такова решение и първа група се движи в рамките на това, което е определено. Основното ни превишение е в трета група, където са редките заболявания. Това е логиката на процеса, който ние предлагаме, за да дадем сигнал, че новите терапии ще влезнат. Нищо повече. А по-нататък вече разпределението на средствата и т.н. ще бъде септември месец“, казва той.

Пълния текст на стенограмата може да видите тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ET%@

User Avatar Гост 11.06.2022 20:58:05

Няма такова самочувствие като това на калинките от управляващите в НС на НЗОК, а нивото им на Марианската падина

User Avatar Гост 10.06.2022 23:15:44

Това момиче Естел така и не схвана, а трябва да си търси работа като счетоводителка в някоя фирма за бързооборотни стоки. Не успя дори да огледа от всички страни животното наречено “здравеопазване”. Жалка картинка. Беше.

Още от Новини от заседанията на НС на НЗОК