НЗОК предвижда до 5 млн. лв. за биомаркерни изследвания в бюджета за 2025 г. Парите са планирани в перото за медицинските изделия, като предстои с БЛС да бъде изработена амбулаторна процедура за тях. Това съобщи пред журналисти управителят на Здравната каса Станимир Михайлов след днешното извънредно заседание на Надзорния съвет, на което беше приет проектът за бюджет за следващата година.
„Бюджетът беше съставен, отчитайки относителните дялове на разходите за осигурителни плащания, които бяха заложени в бюджета за 2024 г. Постарали сме се увеличението да бъде разпределено пропорционално по всички разходи и елементи“, каза той.
Михайлов подчерта, че са запазени политиките, провеждани през 2024 г., и ако бюджетът бъде одобрен по този начин от Тристранката и в Народното събрание, тези политики ще продължат.
„В тези несигурни времена трябва да бъдем много предпазливи с нови дейности, които да залагаме в проектобюджета. Сега това е един балансиран бюджет, бих го нарекъл дори предпазлив. Съобразили сме се с всички обстоятелства, които са настъпили през тази година“, добави Станимир Михайлов.
Управителят на НЗОК коментира и заложените 2,3 млн. хоспитализации в бюджета, като уточни, че толкова са отчетени през тази година. „Това става по много причини. На следващото заседание ще ги изложим пред Надзорния съвет. Ще представим доклад, който ще обобщи контролната работа през последните няколко месеца, именно когато са отчетени тези повече хоспитализации“, каза Станимир Михайлов.
Според представителя на Съюза за стопанска инициатива (ССИ) д-р Николай Болтаджиев макар че средствата в бюджета да са увеличени с 16,5%, разпределението им е същото като миналата година. „Единствената промяна е увеличението на средствата за заплащане на аптеките за изпълнение на рецепти за медикаменти, 100% реимбурсирани от Касата, със 72%, и леко увеличение на средствата за онколекарствата, но като цяло пропорциите са запазени“, каза той.
Според него бюджетът покрива възможността занапред да бъдат извършени реформи. „Обсъждахме евентуално изкарване на дейности в извънболничната помощ – нещо, което смятам, че задължително трябва да се направи. Болничната помощ е претрупана с дейности, които могат да се извършват амбулаторно и смятам, че това е едно голямо перо. Друго голямо перо е да се преостойностят клиничните пътеки, защото има огромен дисбаланс. Много е важно и да се намали себестойността на здравните услуги в болниците, т.е. да се приведе Наредбата към алгоритмите за брой специалисти“, каза още д-р Болтаджиев.
Следващото заседание на Надзора ще е на 17 декември.
Коментари по темата