На днешното си заседание Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса (НС на НЗОК) одобри проект на Договор за изменение и допълнение на Националния рамков договор за медицинските дейности между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз за 2018 г. Това съобщиха от НЗОК. Анексът отразява увеличението на цените на значителен брой клинични пътеки с между 10-30 %, като е обърнато особено внимание на неонатологичните и педиатричните пътеки.
Така например, в
областта на неонатологията увеличението на клиничните пътеки е с 20-30%
или от 1440 до 1670 лв.;
Увеличението на клиничните пътеки за лечение на деца е също с 20-30% или от 840 до 2 400 лв.;
На сто процента е увеличена клиничната пътека за септични (бактериални) артрити и остеомиелити
при деца под 18-годишна възраст - 2400 лв. С 30% се увеличават пътеките за диагностика и консервативно лечение на онкологични и онкохематологични заболявания, възникнали в детската възраст – 1300 лв.
Проектът на Анекс към Националния рамков договор за медицинските дейности между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз за 2018 г. ще бъде публикуван на официалната интернет страница на НЗОК.
За да се обезпечат финансово увеличените цени на клиничните пътеки, Надзорният съвет реши да се освободят средства в размер на 50 млн. лв. от „Резерв, включително за непредвидени и неотложни разходи“, с които да се увеличат средствата за здравноосигурителни плащания за болнична медицинска помощ през 2019 г. за извършване на промените.
Няма да има проблеми с отчитането на изпълнителите на болнична медицинска помощ
по сключените им договори с НЗОК, тъй като промените, приети с Проекта, ще бъдат технологично обезпечени в информационната система на НЗОК, допълват още от касата.
Коментари по темата
Няма по-тъпи пу*ки от лекарското съсловие!
Zashtoto lekarite ne sa putki ,a putki i polovina.
Цената на диагностиката и лечението с еднократно приложение на сърфактант от 3300 на 4290 лв., а с многократно приложение от 5900 на 7670 лв. Бронхопневмонията при децата трябва да се лекува вече за 840 лв., а не както е сега – за 780, а бронхиалната астма за 780, вместо за 650 лв.
Цената на диагностиката и лечението с еднократно приложение на сърфактант от 3300 на 4290 лв., а с многократно приложение от 5900 на 7670 лв. Бронхопневмонията при децата трябва да се лекува вече за 840 лв., а не както е сега – за 780, а бронхиалната астма за 780, вместо за 650 лв.
Целта е новите цени да започнат да действат още в рамките на сегашния Анекс към НРД 2018, а за финансирането им ще бъдат използвани 50 млн. лева от резерва на Касата.
Какво стана с двата модела на Ананиев за промяна на здравното осигуряване в България?
Дъртият лъжец просто разчита ние да сме забравили... И си продължават със Семашко
Бюджетно финансиране от комунистически тип пак БЕЗ РЕАЛНО ОСТОЙНОСТЯВАНЕ на лекарския труд. Докато някой писне отново или докато някоя болница не фалира и не бъде закрита като десетките общински болници закрити при мъдрото управление на Тиквата и неговите тиквеници в първата,втората или третата мандатна разруха
Ганка и Начева сигурни ли са в сметките си, че иначе ще им пуснат песента "Сбогом"