„България е една от малкото, да не кажа единствената страна в ЕС, която има уеднаквено ДДС за всички стоки. Това е една ригидна, доста грубовата политика по отношение на ДДС и по отношение на възможността на обществото да има достъп до стоки, които са от особено голямо социално значение за неговото съществуване“ Това заяви пред БНР депутатът от БСП проф. Георги Михайлов във връзка с предложението на левицата за намаляване на ДДС за лекарствата.
През уикенда партията представи визията си за развитието и управлението на страната, която включва няколко акцента, един от които – здравеопазването.
По думите му, в сферата на непокриваните от НЗОК лекарства, които у нас на повече, отколкото във всяка друга държава от ЕС, българските пенсионери имат необходимостта от сериозни и дори непосилни финансови усилия, за да осигурят своето съществуване. Така че намаляването на ставката би дало по-добър достъп до лекарства, отбеляза той.
Колко трябва да бъде ставката на ДДС за лекарства левицата обаче не казва, защото, обясни проф. Михайлов, БСП поставя „конструкция за обсъждане от цялата нация“.
Акцент бе поставен и на друга от идеите на партията – болниците да не бъдат вече търговски дружества. „Никъде на територията на ЕС, а и никъде в света стратегическите лечебни заведения не представляват търговски дружества“, категоричен бе депутатът. Той заяви още, че статутът на болниците като търговски дружества е довел до грешка след грешка, голямо изместване и заместване на социалната значимост на медицината с търговски интереси. По думите му, в сферата на здравеопазването се движат „5 млрд. лв. от публичния ресурс и още 4,5 млрд. лв. от джоба на българския гражданин“. Той определи това като скандално за страна на ЕС. „Според класификация на СЗО държава, която не осигурява не повече от 20% доплащане на своето население за услуги в областта на здравеопазването, не защитава финансово своите граждани. А при нас тази сума достига 50% вече почти от общите разходи за здравеопазването“, каза проф. Михайлов.
Той заяви още, че цените на клиничните пътеки се определят лобистки, а не на база реално остойностяване. „В България все още не съществува детайлна оценка на всички медицински дейности, една по една, каквато съществува във всяка нормална държава от ЕС; не съществува детайлна оценка на труда на медицинските специалисти и всичко това е напълно извратено“, коментира депутатът и посочи това като причина за проблемите на болниците във Враца, Ловеч и редица други.
Коментари по темата
МОже би си добър лекар, но си папагал на Корнелия и слушаш хората от съвета по здравеопазване като Асен и сие, които живеят във времето преди 10ти.
Българските пенсионери и пациенти имат нужда единствено от това, крадливи болнични директори като теб, да не източват паричките на държавните болници у нас! Костюмче на райе много ще ти отива, ще издължава подпухналата ти снага!