burevestnik.bg - Мобилна версия


Болни от хепатит С:

Науката ни даде шанс за живот, нека администрацията не ни го отнема

Въпреки обявения законов срок от два месеца, разглеждането на протоколите на болни от хепатит се бави над този срок и дори повече от три месеца. Това обявиха днес на протест пред НЗОК хора със заболяването и техни близки. От думите им стана ясно, че някои от чакащите одобрение за безинтерферонова терапия са починали, преди да получат лечението си.

По информация на председателката на сдружението „ХепАктив“ Силвана Лесидренска, около 440 протокола „отлежават“ в касата, без да са разгледани. „Искам да напомня, че това са хора с придружаващи тежки онкологични заболявания, с ХИВ, с рак или с цироза на черния дроб и за тези хора всеки един ден е от огромно значение“, отбеляза тя пред bTV и допълни: „Искам още да отбележа, че по непотвърдена информация около 440 протокола отлежават в касата, без да са разгледани. Ние питаме какво се случва с тези хора и докога пациентът ще бъде просто една хартийка и едно число.“

Друга от протестиращите – дъщеря на болна от хепатит, пък сподели: „Майка ми е с три енцефалопатии, аз живея в страх, заварвала съм я в кома три пъти.“ Документите на тази жена също се бавят трети месец.

Съпругът на друга жена сред протестиращите пък не дочакал лечението си, стана ясно от думите й. След изтичането на двумесечния срок и липсата на отговор за терапията, последвало посещение в касата. Там я уведомили, че решението се отлага заради сбъркана цифра. „Дали това е техническа грешка, дали е пропуск на експертната комисия. Това са мотивите, с които ми върнаха документите, а съветът е да минем отново на експертна комисия. Нямаше вече кой да мине на тази експертна комисия“, сподели жената и заяви: „И искам да кажа на всички присъстващи и на представителите на здравната каса. аз не съм тук в памет на покойния ми съпруг. Тук съм в името на всички, които са живи и имат шанс да живеят. И когато науката им даде този шанс, много моля администрацията да не им го отнема.“

Пред здравната каса беше и д-р Величка Стаменова, началник отдел „Медицински и лекарствени експертизи“ към лекарствената дирекция на НЗОК. Тя пък заяви, че няма забавяне в разглеждането на протоколите. По думите й, заседание за разглеждането им се провежда всяка седмица, а ако е необходимо, могат да се провеждат и извънредни заседания. Д-р Стаменова обясни още, че протоколите се разглеждат по входящи номера, както и, че тъй като става въпрос за домашно лечение, то не е спешно. „Това лечение, което се заплаща по Приложение 1, е домашно лечение. То не е предвидено да се предостави в такава спешност на пациентите. Документите се разглеждат по входящ номер. Няма забавяне извън срока. Там, където има необходимост от отлагане, се иска второ експертно становище. Винаги се разглежда с двама експерти. Има случаи, когато може да има и отлагателно решение“, разясни тя.

„Смъртта на болните от хепатит се вижда само от техните близки и техните лекари. Здравната каса не вижда това нещо. За мен е малко нагло да се обяснява как няма забавяне на протоколи при положение, че ние получаваме всеки ден сигнали от пациенти, които чакат три-четири месеца за разглеждане на техните протоколи. За мен е нагло здравната каса да обяснява, че няма спешност в случая, при положение, че говорим за хора с придружаващи онкологични заболявания, с рак или с цироза на черния дроб“, реагира Силвана Лесидренска.

Тя се спря и на другата изненада, поднесена на пациентите от касата – решението на Надзорният съвет от 27-ми юли по отношение на комисиите за разглеждане на протоколите. „Надявам се искрено да не се превърне в реалност. Едното от предложенията, касаещо хепатит С, е да се намалят броя на комисиите, които имат право да издават тези протоколи. От сега действащите, мисля, 13, здравната каса предлага да останат само 4. Това автоматично намалява достъпа на пациентите“, коментира председателката на „ХепАктив“.

Според д-р Стаменова обаче идеята е различна: „Изискванията ни не са променени, в момента действат всички комисии, ще се приемат документи от всички комисии. Във връзка с отделни несъответствия Надзорният съвет е взел решение да се преразгледат от четири комисии част от документите, което не означава, че ще има промяна“, обясни тя.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   2$Jx

Още от Новини