burevestnik.bg - Мобилна версия


Научните дружества по специалности ще консултират съдържанието на е-регистрите

Научните дружества по специалности ще консултират съдържанието на е-регистрите

Специализираните научни дружества по различните специалности ще консултират новите е-регистри, които предстои да станат част от Националната здравна информационна система.

Това обеща здравният министър Кирил Ананиев от парламентарната трибуна в края на миналата седмица, след като отчете докъде е стигнала работата по създаването им.

Министерството да потърси експертното мнение на научните дружества бе съвет на депутата от БСП проф. Георги Михайлов, който и попита министъра на какъв етап е изработването на регистрите. „Искам да ви предпазя от възможността да си представите, че създаването на един софтуерен продукт автоматично ще инкорпорира в себе си данните, които са необходими за конструирането на различните регистри. Имайте предвид, че при различните заболявания степента на разширяване на един регистър е съвсем различна. Тъй като това се определя от биологичната агресия на заболяването, неговата честота, неговата клинична еволюция. И затова моят настойчив съвет към вас е – обърнете се към научните дружества по съответните специалности, тъй като ще се окаже, че дори при най-перфектно проведени процедури и създаване на този софтуерен продукт, когато той трябва да се напълни, тогава ще възникнат много, много въпроси“, обърна се проф. Михайлов към Ананиев. „Това ще донесе успех на цялата дейност, иначе нещата ще останат само на един висящ софтуер, който не е пълен с данни“, допълни той.

От своя страна здравният министър обеща, че ще последва съвета на депутата. Междувременно той припомни, че е обявена обществена поръчка за изграждане на някои от компонентите на Националната здравна информационна система (НЗИС), един от които е тъкмо изграждането на е-регистри. „В изпълнение на дейността трябва да бъдат разработени и внедрени, надградени или интегрирани с НЗИС минимум 35 национални електронни регистри, а вчера вие разбрахте, че те са много повече, някъде около 100“, коментира Кирил Ананиев.

Той припомни, че обществената поръчка е обжалвана и изрази надежда компетентните по спора органи да го разрешат при спазване на законовите срокове за това, което да даде възможност при благоприятно за МЗ решение обществената поръчка да бъде продължена и финализирана успешно.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   tANV

Още от Новини