Националната здравна карта отново влезе във фокуса на внимание, въпреки че все още се очаква окончателното становище на съда за нейното бъдеще, поне във вида, в който бе първоначално приета.
На 15-ти август стана ясно, че тя е обнародвана в Държавен вестник. Припомняме, именно липсата на публикуването й там бе основната причина за отмяната й от Тричленен състав на Върховния административен съд, който се произнесе по казуса на 12-ти май. С решението на ВАС постановлението на Министерски съвет от март миналата година, което утвърждава документа, бе обявено за нищожно. То обаче не е окончателно. Решението на тричленката бе обжалвано от МЗ и МС, в резултат на което по въпроса се очаква произнасянето на петчленния състав.
Независимо дали в този си вид здравната карта ще бъде окончателно отменена, според настоящото ръководство на Министерство на здравеопазването подобен документ е нужен, за да има регламент за нуждата от лечебните заведения, както и да се използва като база за подобряване на достъпа и качеството на медицинската дейност, стана ясно от пресконференцията на здравния министър проф. Николай Петров вчера. „Мотивът да бъде публикувана картата е всъщност мотивът на първата инстанцията да я отхвърли“, отбеляза здравният министър, като посочи, че тази „грешка“ на практика бива поправена. Той припомни, че се очаква решението на ВАС и коментира, че ако тя бъде окончателно отменена, ще бъде направена нова. По думите му здравната карта е нужна, защото в момента липсва регламент, с който да се определи нуждата от болници в различни области.
Според председателя на Центъра за защита правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров картата ще бъде окончателно отменена. „Моите очаквания са съдът да отмени здравната карта. Макар че един от дефектите й – това, че не бе обнародвана, е поправен, тя има редица други дефекти, които не могат да бъдат поправени“, посочи той пред Zdrave.net. Основният сред тях е, че са изменени областните здравни карти. Националната здравна карта съдържа областните здравни карти, а те се изготвят от областни комисии. Това, което те са изготвили, е различно от това, което е публикувал Министерски съвет като национална здравна карта. Това е много съществено нарушение на закона и само заради него тя трябва да бъде отменена, разясни той.
По думите му са налице и нови изисквания за обнародването на такъв тип актове, които са влезли в сила от края на 2016г. и които на практика не са изпълнени при сегашното обнародване на картата в Държавен вестник. Според него прилагането на здравната карта всъщност води до влошаване на здравеопазването и спъва развитието му. „Тя влияе негативно не само на лечебните заведения, но и на пациентите. Тя забранява разкриването на нови лечебни заведения и нови дейности в съществуващите такива. Как може подобен документ да е добра основа за каквато и да е било политика, освен лоша, както за лекарите, така и за пациентите“, коментира още той. Д-р Кацаров беше категоричен, че МЗ трябва да преосмисли изцяло логиката на национална карта.
Така или иначе дали здравната карта ще започне да действа във вида, в който бе създадена, или ще се пристъпи към изработване на изцяло нов документ, предстои да разберем след произнасянето на съда.
Коментари по темата
Този дребен шмекер не е председател тъй като мандата му е изтекъл през 2016 г. Иначе е мошенник който изнудва лабораториите да ги сертифицира. Получава манги от частнит болници да пуска жалби за да могат да крадат пари
Здравната карта се чертае от пациентите,при една нармална здравноосигурителна система!!!
нашата не е нормална
НЗК няма да бъде отхвърлена от 5-членката.
Големият отговор, който досега не беше даден е дали това са минимум или максимум лечебни заведения на територията на всяка област.И как ще се конкурират за ограничения обществен ресурс?
Публикуването сега на картата се нарича шмекеруване. Незачитане на съдебната институция, незачитане на държавността, на гражданите. Следващия министър без морал и държавническо мислене постъпващ като селски шмекер. Очевидно е вярно, че Москов управлява задкулисно.