burevestnik.bg - Мобилна версия


Петър Москов:

Не знам за какво ме вика прокуратурата

„Не знам каква е причината, за какво искат да говорят с мен от тези органи. Знам само, че половината състав на министерството в последните пет-шест месеца беше на разпит“. Така здравният министър в оставка Петър Москов отговори на въпрос в „Тази неделя“ по bTV за какво е призован днес в следствието.

По думите му прокуратурата се е интересувала дали е целесъобразна финансовата част на двете дарения, извършени като бартерна сделка между Турция и България. „В тези времена преди две години, държавата, министерството, аз като министър, сме защитили държавния национален интерес, първо, като гарантиране на имунизационния календар и второ, като финансови стойности за държавата. България е изнесла, тоест е дарила ваксини БЦЖ на стойност малко над 300 хиляди лева и е получила дарение на стойност над 3 милиона. От това единствените губещи в този момент бяха определени фармацевтични фирми. Тези, които не са се явили на търг... два пъти и по този начин са поставили под заплаха, под реален срив имунизационния календар на държавата“, поясни Москов.

Според него първата задача на един министър на здравеопазването е да гарантира възможността българските деца да бъдат ваксинирани и по този начин да бъдат предпазени от болести в условия на бежанска криза. Той отново подчерта, че прокуратурата започва разследване във връзка с финансовите параметри на двете дарения, което не засяга безопасността на ваксините. „По никакъв начин не е имало дилема, дискусия или съмнение относно качеството, произхода и ефекта на ваксините и това в момента никой не поставя под съмнение“, каза Москов.

Министърът коментира и резултата от въвеждането на пръстовия идентификатор, което се превърна в една от най-оспорваните части на проведената от него реформа. „Към момента, от 1 ноември досега, когато задължително болниците приемат пациенти по този начин, има 670 хиляди пациенти, които са се регистрирали в системата. От тях има под 300 отказа на български граждани“, каза Москов.

„В системата на здравеопазването ние въведохме секторен идентификатор, който е със 100-процентово покритие без хората да платят нито един лев от джоба си, или бюджета да извади нито един лев. Цялото усилие струваше около 400 хиляди лева на касата. А какви са финансовите параметри на това нещо, тоест какво изтичане на пари ще баражира, това е въпрос на по-нататъшен анализ. Сега започват тестовете на електронната рецепта и на електронното направление, което за пациентите е безспорно облекчение, за лекарите отхвърляне на цялата бумащина и безхартиена работа“, допълни министърът.

По думите му през последните две години здравното министерство е довело разходите на Здравната касата до степен на ефективност. „Това, което не успяхме още да направим, но на 70 процента сме готови, е остойностяването на дейностите в болничната помощ и разделянето на заплащането на работещите от ишлемето. А иначе - в момента касата работи от името на пациентите, ефективността на парите, които се харчат е много по-висока, имаме параметри на система, която от тук нататък е стабилна и има прогноза да не фалира“, каза още министърът в оставка Петър Москов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   k@GY

Още от Новини