Три са генералните проблема пред здравната система у нас - монополът в здравното осигуряване, въпросът с държавната и общинска собственост, както и необходимостта от дерегулация. Това заяви председателят на Центъра за защита правата в здравеопазването (ЦЗПЗ) д-р Стойчо Кацаров пред Bloomberg TV Bulgaria.
По думите на д-р Кацаров към момента няма никакви индикации, че стачната готовност на медицинските служители у нас може да прерасне в ефективна стачка. Той бе категоричен, че до стачни действия няма да се стигне, защото здравеопазната система у нас е нееднородна.
„Има хора в сектора, които наистина получават много малко средства и те се опитват да упражнят натиск за по-справедливи възнаграждения, но в същото време има и такива, които взимат по няколко десетки хиляди лева възнаграждение“, посочи председателят на ЦЗПЗ.
Според д-р Кацаров предвиденото увеличение на средствата за болниците с 230 млн. лв. в бюджета за 2020 г. се оказва по-малко от сумата, заложената в бюджетната прогноза и приета от правителството в началото на април.
„Според нея бяха предвидени 280 млн. лв. за болнична помощ, т.е. имаме ефективно намаление с 50 млн. лв.“, припомни той и допълни, че все пак ключовият въпрос е не толкова размерът, а това как публичният ресурс ще бъде похарчен. „За всички е ясно, че начинът на харчене и на разпределение на тези средства е изключително неефективен. Цените на медицинските услуги са крайно несправедливо и погрешно остойностени спрямо пазарната цена“, категоричен бе той.
Според д-р Кацаров най-същественото е да се отиде към създаването на актюерски разчет, според който цените на здравните услуги у нас да бъдат изчислени по начин, който да ги прави близки до пазарните.
Коментари по темата
ОТНОСНО ТРИТЕ „ГЕНЕРАЛНИ“ ПРОБЛЕМА пред здравната система у нас на „Защитника на правата на частните болници“, лицето с дългия нос може да се каже 1. Монополът в здравното осигуряване не е монопол а монопсия, 2. Въпросът не е за болниците с държавната и общинска собственост, а за тези с частна собственост, заради които всички останали болници се регистрират по Търговския закон, като търговски дружества с право да формират печалба. 3. Както и за необходимостта от дерегулация това едва ли е вече повече възможно, защото всичко което си поиска лобито на честните собственици на частните болници те си го получават от когото трябва.
АКО НЯКОИ ИСКА ДА ВИДИ НОВА БОЛНИЦА ВЪВ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ, да посети следния сайт https://www.bbc.com/news/uk-wales-50209959. Това е инвестиция на зелено на NHS, при това университетска болница в южен Уелс. НЕ Е ЧАСТНА БОЛНИЦА!!!
ДЕВЕТ ЕВРОПЕЙСКИ СТРАНИ: БЕЛГИЯ, ЛЮКСЕМБУРГ, ХОЛАНДИЯ, ИРЛАНДИЯ, ДАНИЯ, ПОРТУГАЛИЯ, ЛИТВА, НОРВЕГИЯ И ШВЕЙЦАРИЯ СЕ ОБЕДИНЯВАТ ЗА ПО-НИСКИ ЦЕНИ НА ЛЕКАРСТВАТА. Ето с такива обединения ще се намалят и цените на здравните услуги, защото в здравеопазването няма нужда от конкуренция. А не като се „разруши монопола на НЗОК“!
Глупости бе чичка. Като как намаляването на цените на лекарствата ще се отрази положително на заплатите на медицинския персонал ? Никак.
Ми така бе, тъпигьоз. Ще останат пари, които да отидат в извънболничната помощ. Просто е, ама явно по-трудно, отколкото да наплюеш някой.
Ще отидат в ИБП друг път. Ще отидат за асфалт и суджуци.
Актюерски разчети (методи) Съвкупност от статистически и математически методи и правила, използвани от специалисти - актюери за определяне на очаквания приход от бъдещи вноски и инвестиции, за оценка на застрахователни рискове, за изчисляване на застрахователните резерви, както и за определяне на дължимите суми за изплащане на бъдещите пенсии от пенсионно осигурителните дружества.
Това определение важи и за плаащанията, предвижданията и събираемостта при здравното осигуряване!