burevestnik.bg - Мобилна версия


Здравният министър в оставка Петър Москов:

Не ни стигна времето да довършим остойностяването

Каквито и контролни механизми да приема Здравната каса, те са обречени на частичен успех или ще затруднят работата на лечебните заведения, ако няма ясно остойностяване на медицинската дейност. Това каза здравният министър в оставка Петър Москов по време на отчетната си пресконференция днес.

По думите му възнаграждението на лекаря трябва да бъде разделено от стойността на лечението, медикаменти, консумативи, изследвания в различните видове болници и да бъде съобразено с нивото на болницата, в която се полага. „Защото една е цената на лечението в болница, която поддържа тежка апаратура, кръвна банка, 24 часа дежурен екип и т. н., друга - в една малка болница“, каза д-р Москов.

„Заплащането на медицинския труд зависи от качеството му. Това е стъпката, която ще промени отвратителната зависимост от количеството пациенти и търговския интерес“, допълни той и подчерта, че в Министерството са достигнали до доста напреднал етап при изработването на остойностяването, но не им е достигнало времето.

Петър Москов поясни, че парите отново ще идват от НЗОК, но по два отделни параметра. „Болницата трябва да получи своето финансиране за лекуваните пациенти спрямо средната стойност на лечението им. Отделно, на базата на нивото си и несвързано с количеството пациенти, тя трябва да получава парите за специалистите, които е длъжна да поддържа. Когато възнаграждението на работещите в системата не се обвърже с нуждата да приеме Х количество пациенти, а е свързано с начина, по който са лекувани тези пациенти, тогава голяма част от изкривяванията на системата ще бъдат преодолени. Няма държава в ЕС, в която възнаграждението на лекар да е процент от стойността на лечението, което провежда“, каза той.

„Това не е екарисаж. Нито е шивашка фабрика, в която заплатата на шивачката се определя от изработеното на ишлеме. Лекарската професия не може да бъде третирана по този начин. Това е част от промяната на философията. Философията на търговеца срещу философията на лекаря, който търси системно решаване на проблемите на други хора“, допълни д-р Москов.

Според него екипите на Министерството на здравеопазването, които от година правят проучване за стойността на леченията в 20 болници, са установили, че не повече от 30% от това, което плаща Касата като клинична пътека, са реално вложени в лечението.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   $XGW

Още от Новини