burevestnik.bg - Мобилна версия


Неимунизирано дете да се дефинира като „дете в риск“, искат от БЛС

Неимунизирано дете да се дефинира като „дете в риск“, искат от БЛС

Заложеният механизъм за контрол на ваксинациите по задължителния имунизационен календар е неработещ и допълнително стимулира антиваксиналните тенденции.

Това се посочва в писмо от Българския лекарски съюз до здравния министър Кирил Ананиев.

От съсловната организация посочват, че въпреки предвидената в Закона за здравето санкция случаите на глобени родители на деца с пропуснати имунизации са единични. „По сега действащата нормативна уредба ОПЛ не разполагат с никакви механизми, с които да ангажират по-активно родителите с ваксинациите на техните деца. Няма регламентиран ред, по който ОПЛ да получи съдействие от страна на структурите, отговорни за контрола  на дейностите по имунопрофилактика“, констатират още от съсловната организация и припомнят, че в последните няколко години са натрупани множество казуси във връзка с активен отказ на родителите от имунизация и с неявяване за ваксинация. „Въпреки активните усилия на общопрактикуващите лекари (ОПЛ) за издирване на подлежащите на имунизация, много родители по различни причини не се отзовават на поканите на личните лекари и не се явяват за извършване на задължителните имунизации“, пишат лекарите до министъра.

От БЛС отбелязват обаче, че има и натрупани добри практики в отделни РЗИ – Пловдив, София област, при които от съвместните усилия на ОПЛ и РЗИ са получени добри резултати в обхващането на неимунизираните деца.

Във връзка с всичко това от съсловната организация искат промяна в наредбата за имунизациите, като в нея се включат нови текстове. В нея според БЛС трябва да фигурира текст относно: осигуряване на информация от общопрактикуващите лекари към РЗИ след края на всяка година за необхванатите със задължителни имунизации през годината; ангажиране на РЗИ с дейности по информиране и при необходимост санкциониране на родителите/пациентите съгласно ЗЗО; осигуряване на съдействие на службите по социално подпомагане в този  процес; дефинирането на неимунизираното дете като „дете в риск“ по смисъла на Закона за закрила на детето; дефиниране на отговорностите на родителите в случаите на отказ от имунизация.

„Имаме готовност с конкретни  текстове, които да предложим за обсъждане в работна група с участието на представители на МЗ, РЗИ, ОПЛ.

Считаме, че регламентирането на описаните дейности ще помогне за увеличаване на обхвата със задължителни имунизации и за намаляване на риска от ваксинопредотвратими заболявания“, се казва още в писмото на Лекарския съюз до министъра.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   2kqt

Още от Новини