burevestnik.bg - Мобилна версия


Подуправителят на НЗОК д-р Димитър Петров:

Непостигнатите стойности при хронично болни няма да са повод за санкции на ОПЛ

Текстът, регламентиращ това, вече е включен в новия рамков договор, информира д-р Петров

„Не знам за какво спорим. Аз лично предложих и на Надзорния съвет, и на БЛС да напишем един допълнителен текст, че непостигнатите стойности в критериите не са основание за налагане на санкции, ако общопрактикуващият лекар е предприел мерки за подобряване на контрола като препоръки за диетичен режим, консултация със специалист, корекция на терапията или други мерки. Т.е. при тези стойности трябва да се види при прегледа какво е направено. Защото ако пациентът наддава на тегло и т.н., с каквото и да го лекувате, никакви стойности няма да достигне. Така че това трябва да свърши общопрактикуващият лекар и никой няма да му налага санкции и аз не мога да разбера защо е всичко това.“

Така подуправителят на НЗОК д-р Димитър Петров коментира пред Zdrave.net писмото на НСОПЛБ, в което лекарите се обявяват срещу критериите за качество на медицинската дейност и свързаните с тях санкции, залегнали в новия рамков договор.

Д-р Петров подчерта, че идеята му е била приета и от касата, и от съсловната организация, и текстът вече е записан в проекта за НРД 2017. „След като и това предложение излезе, след като и БЛС излезе с официална позиция, не знам за какво спорим“, допълни той.

По думите му, записаните в критериите за качество на лечението на пациенти с хронични заболявания стойности са таргетни и са директно пренесени от европейските ръководства, като са предложени от съответните национални консултанти. „Ние няма как да запишем други стойности, които някой си е наумил, това са прицелни стойности“, посочи подуправителят на касата и подчерта, че тези критерии са насочени основно към пациента, а не към лекаря. „При всички тези заболявания първото, което се прави, е промяна в начина на живот и хранене, още преди да се включат медикаменти. Естествено, че това не може да се направи от лекаря – той може само да препоръча“, коментира д-р Петров.

Той изрази недоумение от реакцията на общопрактикуващите лекари по текстовете, като заяви, че тя идва точно от хората, водели преговорите по НРД от групата на ПИМП. „Ако не им е харесало нещо, защо не са го предложили по време на преговорите? Докато текстовете за качество при болници, лаборатории и специалисти бяха обсъдени и приети с корекции, през цялото време представителите на ПИМП са заявявали, че няма да преговарят и нямат правомощия по тези текстове. Затова тези текстове отидоха на преговори направо между касата и БЛС“, посочи той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Mr9m

Още от Новини