burevestnik.bg - Мобилна версия


Нидерландия и Великобритания въвеждат драстични мерки за ограничаване на тютюнопушенето

Нидерландия и Великобритания въвеждат драстични мерки за ограничаване на тютюнопушенето

Правителството на Нидерландия обяви, че ще забрани продажбата на всички видове никотинови торбички и ще разшири забраната за реклама на всички никотинови изделия без тютюн, предадоха световните агенции. Според властите забраната ще улесни спазването на правилата относно торбичките с никотин, които в момента са разрешени само ако съдържат по-малко от 0,035 грама никотин.

Според новите правила се въвежда забрана за използването на никотинови торбички и други никотинови продукти без тютюн на места, където пушенето е забранено.

Правителството на Нидерландия ще прекрати също така всяка реклама на никотинови продукти без тютюн - сегмент, който се смята за много важен за тютюневите компании, тъй като те се опитват да заменят обикновените цигари и да ги заместят с бездимни.

„Тютюневата индустрия продължава да пуска на пазара нови продукти, които просто улесняват младите хора да влязат в контакт с никотина“, каза в изявление заместник-министърът на здравеопазването Мартен ван Оойен.

"Това е лошо, защото никотинът е пристрастяващ и вреден. Затова се радвам, че вече ще третираме тези продукти като тютюневите изделия", категоричен бе той.

В същото време още една страна в Европа предприема драстични мерки срещу тютюнопушенето. Великобритания стартира първата в света програма за отказ от тютюнопушене чрез раздаване на безплатни електронни цигари. За бременните жени ще има и допълнителни финансови стимули - 400 паунда, ако се откажат от пушенето преди да родят.

Британските власти имат амбициозен план да спрат тютюнопушенето в страната до 2030 г

Един на всеки петима пушачи във Великобритания ще получи стартов пакет за електронни цигари, за да се откаже от традиционните, сочат данните на статистиката. 

„Вейпингът всъщност е нож с две остриета. От една страна, не искаме децата да се пристрастяват към каквото и да е вещество от ранна възраст. Но от друга - за възрастните вейпингът е значително по-малко вреден от тютюнопушенето. Вече разполагаме със силни доказателства от Оксфордския университет, че в сравнение с никотиновите дъвки или лепенки, вейпингът е значително по-ефективен като инструмент за отказване и далеч не толкова опасен. Смята се, че благодарение на електронните цигари годишно между 50 000 и 70 000 души в Великобритания спират да пушат”, каза Нийл О’Брайън, заместник-министър на здравеопазването.

По думите му, пушачите имат 7,5% по-малък шанс да бъдат наети на работа в сравнение с хората, които никога не са пушили, а вероятността бившите пушачи да бъдат наети на работа е с 5% по-голяма в сравнение с тези, които продължават да пушат.

„Освен въздействието върху производителността на труда, спирането на цигарите би спестило средно на човек по около 2000 паунда годишно”, коментира още Нийл О’Брайън.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   cL2B

User Avatar qTzy 24.04.2023 22:05:00

Кратък виц: "Английски учени..."

Още от Новини