burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Александър Заимов:

Никой не може да каже, че всички лекари са престъпници заради нечие участие в престъпна схема

Никой не може да каже, че всички лекари са престъпници заради нечие участие в престъпна схема

„Доколкото разбрах, в тази схема става дума за 20 души. Да приемем, че между тях има пет души доктори. Не може да обобщаваме и да смятаме, че ще има последствия за всички лекари. Може да има последствия за конкретни лекари, фармацевти, собственици на аптеки, които са участвали в това. Никой не може да каже, че всички лекари са престъпници заради това.“  Това каза зам.-председателят на Столичната лекарска колегия д-р Александър Заимов пред Zdrave.net. Думите му бяха по повод публикации в медиите, според които основните виновници в схемите с нелегалния реекспорт на лекарства са лекарите.

„До момента не съм чул за доказано участие на лекари в схемата. Освен това каква е вината на лекаря? Че съм изписал на един пациент антибиотик, той си е го взел от аптеката и не го е пил? Друг е въпросът, ако съм изписал на нечие име рецепта, човекът не е идвал изобщо, не сме се виждали и тази рецепта съм я дал на аптекаря, който чрез нея е оправдал продажбата на медикаменти. Все още обаче е доста оскъдна информацията по темата и не се знае какво точно се е случило. Това, което казаха е, че едни лоши хора с бели престилки – лекари и фармацевти, фиктивно са изписвали лекарства за свободна продажба и за реимбурсиране от НЗОК с рецепти, зад които не стоят реални пациенти. След това тези лекарства са препакетирани и реекспортирани. За да се препакетират лекарствата, изисква ресурс, непостижим за обикновен човек. Трябва да се намерят опаковки, които са идентични с опаковките в друга европейската държава. Т.е. става въпрос за по-сериозна организация“, каза още д-р Заимов.

Той подчерта, че за да се получи тази организация освен хора, които да крадат лекарствата в България, трябва да има и хора, които да ги купуват в Европа. „Това означава, че проблемът не е само в България, а е международна далавера. Нашата прокуратура ще търси ли съдействие на европейски прокуратури, за да се установи кои са купувачите? Във всяка една сделка има продавач и купувач. Когато няма на кого да продаваш, няма смисъл да крадеш“, каза д-р Заимов и даде за пример служебния премиер Ренета Инджова, която спря кражбите на електрически проводници със забраната да се купуват цветни метали.

Той обаче подчерта, че за да се случва реекспортът, има икономически предпоставки. „Проблемът е, че лекарствата, които се произвеждат за България, са с по-ниски цени в сравнение с тези, които се произвеждат за други европейски държави. И при тази разлика в цената на лекарствата, винаги ще се намери кой да се възползва от нея. Лекарствата изчезват, защото има къде да се продадат и да се реализира печалба. Ако цените на лекарствата се изравнят, няма да има реекспорт. В този случай обаче рискуваме да станат напълно недостъпни за пациентите“, допълни д-р Заимов. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   PCWk

User Avatar Катя 05.12.2017 21:08:17

Много си прав Сашо. Същия честен човек, който помня и никога не забра вих...

User Avatar Гост 04.12.2017 12:44:25

Да сашо този риск съществува, но ако цената на реимбурсиране се запази, а регистрацията на цена стане по висока , мача им свършва

Още от Новини