burevestnik.bg - Мобилна версия


Николай Костов: Намалява презапасяването с лекарства

Аз не мога да казвам на лекарите какво да предписват и дали то е много или малко, категоричен е председателят на АСА

Николай Костов: Намалява презапасяването с лекарства

"Пазарът не е нормален, не е уравновесено търсенето и предлагането, все още има в някаква степен недостиг, въпреки че той не е такъв, какъвто беше преди един месец". Това заяви пред БНР председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов във връзка с наличието на лекарства в аптеките у нас.

Той бе категоричен, че през последните дни намалява търсенето и презапасяването с лекарства, а почти всички медикаменти са налични в аптечната мрежа, с изключение на някои антитромботични лекарства.

След многократните призиви да не се презапасяваме с лекарства се усеща намаляване на търсенето, като че ли доста хора сами сами са си направили локдаун и не излизат на улицата, ограничили са контактите и пазаруванията си, сподели впечатлението си Николай Костов.

Той обясни, че проблемът с липсата на антибиотици е в голяма степен преодолян, на мястото на едни се появяват други от същата група и като цяло няма основание за притеснение.

„Единствено фраксипаринът остава като проблем, но той беше проблем още преди кризата. Тя само го задълбочи", подчерта председателят на АСА и допълни, че решението да се обособят аптеки специално за бременни, които се нуждаят от антитромботични лекарства, е било правилно. Сега тези аптеки се снабдяват приоритетно при всяка доставка, а бременните, които имат такива индикации, са над 3000. Приоритетно се снабдяват и болничните аптеки.

Николай Костов подчерта, че фармацевтите строго съблюдават разпоредбите на закона и изпълняват лекарските предписания такива, каквито са отразени в рецептата.

Той обясни, че не бива лекарите да бъдат упреквани за това, че изписват много опаковки антибиотик например, защото някои опаковки съдържат само по 3 броя таблетки, а т.е. по 1 на ден, а лечението продължава минимум 14 дни, понякога и повече, защото COVID-19 не е една обикновена настинка. Кортикостероидното лечение също се прецизира от лекар, допълни той.

„Аз не мога да казвам на лекарите какво да предписват и дали то е много или малко“, категоричен бе председателят на АСА.

По думите му има известен компромис с приемането на рецепти по вайбър, но като цяло редът е такъв, какъвто е разписан в закона – т.е. изисква се рецепта на хартия, която трябва да бъде представена в аптеката, а близките на пациента просто могат да отидат при личния лекар и да я получат, докато той е под карантина.

Що се отнася до зелените коридори за аптеките, които отпаднаха, Николай Костов обясни, че това решение е разумно и адекватно, защото улеснява и пациентите, и фармацевтите.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ZyMU

Още от Новини