burevestnik.bg - Мобилна версия


Нови промени в Наредбата за регулиране цените на лекарствата предлага МЗ

Нови промени в Наредбата за регулиране цените на лекарствата предлага МЗ

Цената на генерично лекарство, което няма посочена стойност в референтни за България държави от ЕС, да се формира на база четири пъти цената на производител на друг генеричен медикамент от същата група, който е с най-ниската стойност за допустима дневна доза (ДДД) или терапевтичен курс. Такава промяна предлага Здравното министерство в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствата.

От началото на тази година и към момента тази цена се формира на база два пъти цената на производител на лекарство със същото непатентно наименование.

Според МЗ обаче това поставя производителите на лекарства в неравноправно положение помежду им, застрашава оставането на лекарствени продукти в Позитивния лекарствен списък (ПЛС) и по този начин ограничава възможностите на пациентите за достъпно лечение.

От ведомството посочват, че разпоредбата засяга предимно продукти на български производители в ниския и среден ценови диапазони, които се предлагат само на нашия пазар и така, както е формулирана към момента, тя би могла да доведе до отпадане на редица лекарствени продукти от ПЛС.

„От друга страна, отпадналите лекарствени продукти ще бъдат заместени от по-скъпи лекарствени продукти, които обаче имат цени в референтните за България държави“, се отбелязва в мотивите към промяната.

Очакваният резултат от приемането на проекта е създаване на условия и критерии за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти, включвани в Позитивния лекарствен списък, които нямат цени в референтните държави, така че да бъдат спазени принципите на равнопоставеност на отделните производители на лекарствени продукти на българския пазар и условията на конкуренция помежду им, както и недопускане на дискриминация към българските производители, предлагащи лекарствените продукти на българския пазар, посочват още от МЗ.

„При отпадане от Позитивния лекарствен списък на определени лекарствени продукти в посочените ценови диапазони много пациенти няма да могат да се възползват от системата за реимбурсация по линия на НЗОК за тези продукти и ще трябва да заплащат пълната им цена. Това би имало негативен социален ефект. От друга страна, това нормативно изискване ограничава българските производители и като последствие би имало негативен ефект върху тази част от икономиката на България“, аргументират се още от ведомството за нуждата от промяната, като уточняват, че поради тези причини предложението ще има 14-дневен, а не обичайния 30-дневен срок на обществено обсъждане.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   CxuP

Още от Новини