burevestnik.bg - Мобилна версия


Новите критерии за лечение на хепатит С разделиха съсловието

Новите критерии за лечение на хепатит С с безинтерференовата разделиха съсловието в мнението му за тяхното приложение. След като няколко дни водещи лекари в областта предупреждаваха, че според изискванията са длъжни като първи избор да лекуват с медикамент, с който до момента няма опит у нас, а ако изберат такъв от втора или трета група, това ще става с изричното решение на Надзорния съвет, националните консултанти по гастроентерология увериха, че проблем с лечението няма и обясниха, че дори напротив – достъпът до терапията се разширява.

Въпросът стана причина и за среща в НЗОК с участието както на националните консултанти, така и на експерти от касата. Той бе допълнително обсъден и на Надзорния съвет на фонда, проведен днес.

След края му националният консултант по гастроентерология проф. Крум Кацаров обясни пред Zdrave.net, че на практика се разширява достъпът до лечение и че правилата, публикувани от касата, не са променени. Тепърва ще се изготвят нови критерии с участието на специалистите, които ще дадат възможност и на хора с по-лека форма на заболяването да се лекуват, разясни той.

„До края на януари трябва да представим нови критерии, които да влязат в сила от 1-ви март. Само по себе си това е много, защото същината за това, което се договорихме е, че отпадат всички ограничения за лечение на пациенти с хепатит  С – тоест, т. нар. ниски степени на фиброза“, посочи той. Така, по думите му, стандартът за лечение у нас се изравнява с европейския.

На въпрос за изключващите критерии, свързани с тежки съпътстващи заболявания, заради които се очаква намаляване на продължителността на живота, Кацаров обясни: „Това означава, че един пациент, който е с хроничен хепатит С, който е с тежка форма на сърдечна недостатъчност, на дихателна недостатъчност, на бъбречна недостатъчност, лечението с хепатит С с нищо няма да му помогне. В тези случаи той пие три шепи медикаменти, с които ние трябва да съобразяваме това лечение, защото страничните ефекти, които се наблюдават при тази терапия, които са много малки, идват в най-големия си процент от взаимодействието си с другите медикаменти. Не е казано, че няма да лекуваме пациент, който е в тежко състояние и който ние очакваме да лекуваме, независимо от това, че прогностично краят не е добър или е сравнително близък като оценка“, увери той. 

Проф. Кацаров беше категоричен, че лекарят ще е този, който ще преценява с кой медикамент ще се лекува болния, а изборът между три терапевтични линии дава възможност за индивидуален подход и алтернатива в лечението.  

„Днешният ден е паметен за пациентите с хепатит С, тъй като е взето решение от 1-ви март тази година да започне лечението на всички пациенти. Това означава, че  България влиза в европейските стандарти 100%. Всякакви други въпроси са излишни. Ние трябва да благодарим на касата, че е включила през 2016 г. над 500 пациенти с хепатит С“, коментира след края на Надзорния съвет националният консултант по гастроентерология проф. Константин Чернев. Относно новите правила, които притесниха пациентите, той обясни, че на практика те са препоръки и ще траят едва месец.

Междувременно от НЗОК съобщиха, че прогнозната бройка на пациентите с хепатит С, които ще бъдат лекувани през 2017 г., е 650 души. От там увериха и че критериите, които в момента са публикувани на сайта на НЗОК, не противоречат на действащите към момента правила.

„Действащите критерии и тези, които ще влязат в сила от 16 януари 2017 г. съдържат едни и същи медицински показатели, като са допълнени с таблица, показваща икономически най-разходоефективното за НЗОК лечение на база договорените отстъпки от НЗОК и притежателите на разрешения за употреба на лекарствени продукти. Направеното позициониране на база най-нисък разход за НЗОК не възпрепятства лекуващите лекари да предписват подходящия лекарствен продукт, съобразен със здравословното състояние на всеки конкретен пациент“, допълниха от НЗОК.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   q%fg

Още от Новини