burevestnik.bg - Мобилна версия


Новите оригинални медикаменти ще влизат в ПЛС след проследяване на ефекта им в определени болници

Допълнително изискване за влизането в ПЛС на нови оригинални медикаменти прие днес Министерски съвет, съобщиха от правителствената информационна служба.

Според решението за промени в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти ще се събират данни от прилагането на тези лекарства за срок до възникване на задължението за поддържане на реимбурсния статус на съответния медикамент.

Проследяването на ефекта от терапията с лекарствените продукти ще се извършва от университетски болници, ведомствените лечебни заведения, психиатричните болници, центровете за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания и др.,  в които има структури по профила на заболяването, поради факта, че се касае за иновативни лекарствени продукти, чието прилагане е свързано със строг контрол и наблюдение, става ясно от съобщението.

При първоначалното поддържане на реимбурсния статус, след изтичане на тригодишния период от включване на лекарствените продукти в Позитивния лекарствен списък, оценката за последващото им оставане в националния реимбурсен списък ще се основава и на терапевтичния ефект от тяхното прилагане, гласят приетите промени.

Въведен е механизъм за събиране и обобщаване на информацията за всеки конкретен лекарствен продукт, която ще се анализира от Националния център по опазване на обществено здраве и анализи и ще се предоставя на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, НЗОК и МЗ, информират още от правителствената пресслужба.

По време на общественото обсъждане на промените от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM) възразиха срещу текстовете и поискаха те или да отпаднат, или да важат само за лекарства, които имат отрицателна оценка от Комисията по оценка на здравните технологии и/или за които компаниите не са договорили отстъпка за включване в ПЛС с НЗОК. Здравното ведомство обаче не прие предложението.

С промените се предлага също отлагане от 1 януари 2018 г. на прилагането на новото правило в Наредбата, по силата на което, ако за лекарствен продукт не може да бъде намерена цена на производител за същия лекарствен продукт в референтните държави, заявената цена на производител не може да бъде по-висока от два пъти цената на производител на лекарствения продукт със същото международно непатентно наименование и лекарствена форма, който е с най-ниската стойност за дефинирана дневна доза/терапевтичен курс, определена по реда на Наредбата.

Според досегашните текстове в нормативния акт правилото трябваше да влезе в сила от 1-ви януари тази година.

„Прилагането на това правило се отлага, тъй като анализирането на въпроса показа допълнителна необходимост от по-плавно адаптиране към новите изисквания, залегнали в Наредбата, за да не се допусне възникването на проблеми, които да рефлектират неблагоприятно върху пациентите и доставчиците на лекарствени продукти“, уточняват от МС.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   BkvJ

Още от Новини