Два са факторите, които ще бъдат в основата на новия противоепидемичен план – броят на заетите интензивни легла в страната и заболеваемостта на медицинския персонал. Това обясни министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова при представянето на Националният оперативен план за справяне с COVID-19 в Министерски съвет днес.
Преди това министър-председателят Кирил Петков заяви, че са избрали да представят плана максимално скоро, тъй като се очаква следващата вълна на епидемията да дойде до дни.
„Анализът на данните показа, че най-важният критерий за развитие на епидемията е заетостта на интензивните легла. Целият модел на бъдещо управление на кризата ще се основава на този фактор. Този подход прави процеса лесно управляем и предвидим и за хората и бизнесите. По отношение на интензивните легла подхождаме прагматично. Групирали сме областите на България на 6 клъстера като областите, в които има по-малък брой интензивни легла могат да се преливат там, където има повече“, каза премиерът.
Той уточни, че картата със заетостта на леглата ще бъде представяна на населението всеки ден заедно с прогноза какво се очаква за следващите 5 дни.
„По отношение на мерките, те са разделени на 4 етапа. Етап 1 – до 50% заетост, етап 2 – 60%, етап 3 – 70%, (когато ще бъдат налагани първите по-меки мерки) и етап 4 - 80% заетост на интензивните легла, когато вече правим симетрично затваряне на бизнесите, които обслужват хора с изключение на хранителните магазини и аптеките“, каза още премиерът Петков.
Министър Сербезова допълни, че планът трябва да има характер на задължителност. „Когато МЗ предприема противоепидемични мерки, трябва да бъде проследен и техния ефект върху другите сфери от живота. Трябва да има възможност секторите на се подготвят за предстоящите мерки. Отчели сме характеристиките на новия вариант Омикрон. Очаква се да има голямо натоварване на болниците по области, но все още не знаем доколко“, каза тя и подчертая, че преразпределението на областно ниво на интензивните легла се извършва от РЗИ.
„В момента 584 са заетите интензивни легла в страната, а свободните – 332. С цел да се освободят повече интензивни легла, се налага понякога да бъдат спрени и плановите дейности в лечебните заведения. Максималния брой интензивни легла при съществуващите досега възможности на системата – 1268, детски – 62“, допълни тя.
„Целта ни е да мотивираме народа за ваксинацията. 90% от хората, които стигат до интензивни грижи, се неваксинирани“, каза още министър Сербезова. Тя съобщи още, че използването на „зелен сертификат“ ще бъде преустановено, когато страната влезе в четвърти етап и местата, на които се използва бъдат затворени.
Националния противоепидемичен план може да видите тук.
Коментари по темата
Къде отидоха откраднатите 10 милиона от детската болница? Ке крадете ли още, защото върнахте престъпната схема накражби? Сербезова защо се среща с Коцето Ангелов? Той дели ли с нея комисионните които взима от лихвите на просрочените задължения? А тя отчита ли се на всички? И на Нинова и на Атанасов и на Христо Иванов?
Нагла и арогантна долна мърша! Забрави тя как я беше погнала прокуратурата!
От твоя любим ГЕРБ беше погната нали?
Имам чувството че тази жена изобщо не си е на мястото. Много точно д-р Семерджиев я описва тази Фарма мафиотка. Пък се вижда че ПП назначават същите кадри на ГЕРБ например Жени Начева която трябва да бъде следствена пак в надзорния съвет на НЗОК. Явно много зависимост между Асен Василев и Асена Сербезова.
Добави в това дуо и Иванка Динева Кръстева, искаща да й бъде дадено мястото на шеф на НЗОК
Тя не иска НЗОК а просто Салчев не я оставя намира ама кво значение има щом така разсъждавате
По тая схема област Добрич трябва да и в пълен локдаун вече
Планът е "лапни нещо- глътни нищо"
Нямате ли усещането, че здравеопазването отново се контролира от Костадинка?