Ако трябва да дефинирам с едно изречение приетия бюджет на НЗОК, бих казал, че това е бюджет на застоя. Това заяви пред Bloomberg TV Bulgaria деканът на Факултета по обществено здраве към МУ – София проф. Цекомир Воденичаров. Той нарече бюджета още „бюджет на липса на перспектива“ за здравеопазването и заяви, че в него липсват приоритети.
Според проф. Воденичаров, средствата, отделяни за болници, са прекалено много спрямо тези, които се отделят за извънболнична помощ. Той заяви, че това не е нормално за една здравна система в ХХI век. „Здравеопазването в ХХI век се характеризира на първо място с превенция, на второ място с профилактика, на трето място с т.нар. ефективност, за която ние само говорим, но за съжаление не виждаме никакви податки в тази посока“, коментира той и заяви, че в центъра трябва да са джипитата и медицинските центрове, а накрая – болниците.
„Всеки министър на здравеопазването идва с гръмки обещания, че нещата ще се променят, но в края на всяка изминала година виждаме, че нещата са доста тъжни“, коментира проф. Воденичаров и даде за пример идеята за разделянето на пакета здравни дейности, плащани от касата. Според него въпреки коментарите по темата, не е направено нищо за действителното разделяне на пакета. Той поясни, че всъщност има предвид липсата на реално остойностяване на базата на актюерски разчети. „Крайно време е да се помисли за една професионализация на администрацията, която работи в касата и за ефективно преструктуриране там“, заяви още деканът на ФОЗ.
„Освен това, няколко пъти са правени опити да се дебатира проблемът дали бюджетът на касата да се отдели от фискалния бюджет на страната. Всичко това е останало за съжаление без никакви последици“, коментира още той.
Коментари по темата