burevestnik.bg - Мобилна версия


Предложението на ЕК се прави след 20 години сътрудничество в страните от ЕС

Новият регламент за оценка на здравните технологии обсъждат Ананиев и европейските му колеги в Люксембург

Новият регламент за оценка на здравните технологии обсъждат Ананиев и европейските му колеги в Люксембург

Предложението за регламент за оценка на здравните технологии стъпва на една фундаментна промяна – замяна на досегашното доброволно сътрудничество между държавите членки с хармонизиране и централизиране на оценките и задълженията на държавите да ги прилагат на национално ниво.

Това заяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, който председателства заседанието на Съвета на здравните министри, провеждащо се в Люксембург.

Той отбеляза, че до момента ОЗТ е стъпка в процеса за приемане на решения за ценообразуване и реимбурсиране на медикаментите, което е въпрос от национално ниво. Дискусията на експертно ниво идентифицира този аспект на предложението като ключов проблем за някои от държавите членки, посочи Ананиев. Той допълни, че подкрепата за него ще е от голямо значение за преговорите в Съвета, а целта на дебата ще е да се потърсят алтернативни решения на предложения задължителен подход в регламента. Ананиев подчерта, че намерението на страната ни е бъдещото сътрудничество да стъпи на солидна основа, съответстващата на нуждите на държавите членки. „За здравните министри здравето на пациентите е на първо място”, категоричен бе той.

От своя страна еврокомисарят по здравеопазване и безопасност на храните Витянис Андрюкайтис заяви, че общата цел е подобряване на достъпа до иновативно лечение на европейските граждани, а новият регламент, свързан с оценката на здравните технологии, е важен инструмент за взимането на решения в тази насока. Той подчерта, че предложението се прави след повече от 20 години доброволно сътрудничество между страните членки в тази област.

Припомняме, новият регламент беше представен през януари тази година.

Той обхваща нови лекарствени продукти и някои нови медицински изделия, като предоставя основа за трайно и устойчиво сътрудничество на равнището на ЕС в сферата на съвместните клинични оценки в тези области. Държавите членки ще имат възможност да използват съвместни инструменти, методики и процедури за оценката на здравните технологии в целия ЕС, като работят съвместно в няколко области, сред които съвместни клинични оценки с насоченост към най-иновативните технологии в областта на здравеопазването, които имат най-голямо потенциално въздействие върху пациентите, съвместни научни консултации и други. Сътрудничеството във връзка с оценката на здравните технологии трябва да гарантира, че всички държави от ЕС ще могат да се възползват от повишената ефективност, като се постигне максимално висока добавена стойност за съюза, посочиха тогава от ЕК.

Очаква се предложението да започне да се прилага три години след като бъде прието и влезе в сила. След конкретната дата на прилагане се предвижда допълнителен тригодишен срок за постепенно въвеждане, така че държавите членки да могат да се адаптират към новата система.

По-рано, в начолото на Съвета, министър Ананиев отбеляза, че предложението на Комисията е създало притеснения сред някои от страните членки и изрази надежда, че по време на днешния дебат ще се създаде открита и честна атмосфера, на която да се вземат най-правилните решения и предложението да бъде придвижено напред.

От думите му стана ясно, че съгласие е постигнато по ветеринарния пакет, който той определи за един от приоритетите на българското председателство. Важен дебат ще има и по отношение на бъдещето на здравеопазването в ЕС, което е свързано с политики от полза на европейските граждани.

Министър Ананиев изтъкна още, че приоритет на българското председателство е била и темата  за здравословното хранене на децата. „Нашето послание е, че ключът към бъдещето на Европа е свързано със здравословното хранене на децата – това е здравословното бъдеще на Европа”, заяви той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   qxs9

User Avatar Гост 25.06.2018 10:41:37

от оценката на здравните технологии, на Ананиев само разходите са му ясни

User Avatar Гост 22.06.2018 16:28:58

И по ветеринарния пакет на ЕС сте по-зле бе, Онаниев. Западните говеда са по-добре гледани от българските , съшото е и с човешките такива.

User Avatar Гост 22.06.2018 12:37:41

Тъпи изтъркани клишета за 1ви клас, срамота, кръгла нула!

User Avatar Elf 22.06.2018 12:28:02

Tozi lainar Onanista pak kakvo razbira ot tehnologii.Bahti EU-to :negramotni komunisti obiasniavat na eksperti s opit za tehnologii.Kabare.

Още от Новини