burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Радислав Наков:

Новозавършващите лекари се радват повече за взет изпит по немски, отколкото за държавния си изпит

Идеите, заложени в новата наредба за специализациите, са в добра посока, но приложението им, за съжаление, не е толкова розово. Това заяви пред БНР д-р Радислав Наков от Асоциацията за развитие на медицинската общност.

„За съжаление ние, живеейки в реалността и сблъсквайки се всеки ден с тези проблеми – на нашите колеги, на тези, които сега влизат в лекарската професия, виждаме, че де факто тази наредба не навсякъде работи и постига целите си“, коментира той.

По думите му, тъй като местата за специализанти не се обявяват на едно място, много често младите лекари не разбират за тях. „Защото, представете си вие всяка една от 300-400 болници в страната като обявят места за специализация, колко е трудно за един лекар да разбере дали дадена болница е обявила място или не е. Да не говорим, че получаваме сигнали, че някои места не се обявяват, на други места в други болници се провеждат събеседвания проформа и де факто се заобикалят всякакви законови разпоредби, за да се назначат конкретни хора“, каза д-р Наков.

Според него проблемите идват най-вече от това, че се обявяват места, но за по-малки болници в по-малки градове. „Проблемът е, че разликата в нивото на медицинското образование в Тутракан например и София по отношение на специалисти, от които могат да се учат младите лекари, по отношение на досег до апаратура и техника и новости в медицинската наука, е огромна“, обясни младият лекар. По думите му, основният проблем е, че в болниците се мисли за следващите една-две години, а не в по-далечно бъдеще. Повечето директори на болници мислят как да вържат бюджета и да не са на голяма загуба, а не мислят, че когато не пускат места за специализация, ще имат кадрови проблеми, смята д-р Радислав Наков. „Като добавим и ниското възнаграждение на лекарския труд, това в крайна сметка продължават да са основните мотивации за заминаване зад граница“, коментира той.

„Тази нова наредба имаше за цел да възпре голяма част от младите лекари да напускат страната, но за съжаление, това нещо не се постигна. И сега курсът, който завърши МУ – София, за съжаление продължава тенденцията да учат повече немски, отколкото за държавните си изпити. И се радват повече, когато си вземат сертификата по „Гьоте“, отколкото когато завършат медицина реално“, констатира д-р Наков.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   8%E5

Още от Новини