burevestnik.bg - Мобилна версия


Подуправителят на НЗОК Иванка Кръстева:

Нужни са законодателни промени за регулация на цените на медицинските изделия

Нужни са законодателни промени за регулация на цените на медицинските изделия. Това стана ясно от думите на подуправителя на НЗОК Иванка Кръстева пред БНТ.

„Приложимото законодателство е така направено, че в ИАЛ търговците на медицински изделия регистрират своето изделие на цена, на която те преценят. Ние като каса сме длъжни по наредба да поискаме от участниците цена, не по-висока от регистрираната в регистъра на ИАЛ“, припомни тя.

По думите й, ако държавата измисли регулаторен механизъм, който да включва преглеждане на документите, с които фирмите внасят медицинските изделия, тогава може би ще се открие разликата в цената, която касата не може да открие. „И нямаме право да искаме друго освен това, което ни пише в закона“, посочи Кръстева и заяви, че договарянето на медицински изделия трябва да стане същото, каквото е от 2015 г. с лекарствата.

„Ако държавата работи в посока промяна на нормативната уредба за медицинските изделия като при лекарствата, това ще доведе до поемането на всички медицински изделия, които са нужни на пациента“, категорична бе тя.

Подуправителят на касата коментира и проблема с липсата на лекарства за диабет и епилепсия. „Последните седмици наистина има такъв проблем. Проверихме ситуацията с липсващите медикаменти, запитахме фирмата. Парадоксалното е, че в България са внесени по-голям брой опаковки, отколкото реално НЗОК е заплатила, което отново води до извода, че тези лекарства също са обект на износ, т.нар. „паралелен износ“, което е в ущърб на пациентите в България, респективно води до страхотни печалби на хората, които са ангажирани в това“, коментира Иванка Кръстева.

Държавата може да участва в регулацията на паралелния износ, отбеляза тя и припомни: „МЗ подготви проектозакон за промени в ЗЛПХМ, който е внесен в Народното събрание. Там има регулаторни механизми, надявам се това да се случи, защото без тях наистина не можем да го спрем.“

Кръстева се спря накратко и на лечението на хепатит С, като заяви, че според националните консултанти всички пациенти с тежки индикации ще бъдат излекувани до края на февруари и от март касата може да започне да заплаща и да лекува тези, които са с леки индикации.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   GMYm

Още от Новини