burevestnik.bg - Мобилна версия


Антон Вълев:

Нужно е генерично предписване на лекарства и пълна забрана на реекспорта

Резултат с изображение за антон вълев„Ценовият коридор като схема не е лош, но трябва да се приложи при друга регулация. Върши работа, когато се прави т.нар. генерично регистриране. Генериците са заковани като цени и като наименования, като към тях се добавя само името на фирмата-производител. В България обаче е обратно. Всеки генерик си има собствено търговско име и фирмите участват на пазара все едно той е само от оригинали. Имаме около 850 лекарства под около 6000 търговски имена". Това каза председателят на Националната аптечна камара Антон Вълев пред „Блумбърг тв“.

„При тези обстоятелства излиза, че разликата в цената между оригинала и генерика трябва да се поеме от аптеките и търговците на едро“, допълни той.

„Централизираният търг за лекарства в болниците винаги води до понижаване на цените, но е по-тромав“, каза Антон Вълев по повод електронния търг на лекарствата, който беше отменен от МЗ. „Практиката показва, че фармацевтичните компании ги интересува само дали ще печелят или не. Това е причината, когато някой се опита да намали техния приход, те да използват всякакви лобистки действия, за да го предотвратят. Или ако не се получи, се изтеглят от България“, допълни той.

По думите му договорите за доставка трябва да са изключително подробни и да описват в детайли всяка възможна ситуация по доставката на медикаментите, но в България липсват подготвени юристи за това.

Антон Вълев беше категоричен, че политиката за свободно движение на лекарствата е изцяло против държави като България.

„Необходимо е да се преразгледа споразумението за свободно движение на лекарствата, за да може в крайна сметка лекарствата в държави като България с малък пазар да са на ниска цена. Едновременно с това абсолютно да се забрани реекспортът. Второто нещо, което трябва да се случи, е преминаване към генерично предписване, за да може пациентът сам да избира на коя фирма ще плати, и на трето място - България продължава да е една от страните с най-високо ДДС върху лекарствата. В момента, ако едно лекарство струва 12 лева, 2 лева отиват в държавата, което е повече от надценката на аптеката и търговеца на едро взети заедно. Освен това здравните ни осигуровки също са обложени с данък“, допълни Вълев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   nJhR

Още от Новини