burevestnik.bg - Мобилна версия


Това е решението на КЗД по жалбата на БЛС

Няма дискриминация с по-ниските здравни вноски на осигуряваните от държавата

Системата е недофинансирана, но има други механизми за осигуряване на средства, смята комисията

Няма дискриминация във факта, че държавата поема здравните вноски на определени групи лица в размер по-нисък, отколкото заплащат останалите. Това става ясно от решението на Комисия за защита от дискриминация по жалба на Българския лекарски съюз, с което Zdrave.net разполага.

Припомняме, в сигнала на съсловната органзиация се цитираше разпоредба на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), която въвежда по-ниско заплащане на здравните осигурителни вноски на определени групи лица. Според БЛС, така разписан законът води до дискриминация спрямо всички лица, нуждаещи се от здравни услуги и грижи и е причината за недостиг на средства във връзка с финансирането на гарантираните от бюджета на НЗОК здравни дейности.

От КЗД припомнят, че според приетите промени в закона от 2016 г. за лицата, осигурявани от държавата, се превеждат 55% от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се, като всяка следваща година вноската се увеличава с 5% до достигане на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се.

В решението си антидискриминационният орган приема твърдението на БЛС за недостатъчното финансиране на здравните дейности. „Факт, който безспорно оставя в уязвимо положение лицата, чието здраве е нарушено, факт, който сам по себе си именно с оглед формулирания в Преамбюла на Конституцията принцип на социалната държава, би могъл потенциално да се възприеме и като определена форма на дискриминация“, посочват от там. Въпреки това обаче, според комисията това положение не следва от атакуваната от БЛС разпоредба.

„Причина за недостига потенциално би могло да бъде поведението на различни държавни органи, разполагащи с правомощия в сферата на финансиране на здравните дейности, но тези обстоятелства не попадат в предмета на настоящото производство“, отбелязват от КЗД. От там са категорични, че връзка между тази част от закона и липсата на финансови средства не съществува, тъй като действащото законодателство съдържа и други механизми, чрез които би могло да се финансират здравните дейности. От волята на компетентните държавни органи зависи дали ще предприемат съответните мерки, смятат членовете на комисията.

В решението си те посочват, че няма каквото и да било ограничение по отношение на евентуалните трансфери от държавния бюджет и от бюджета на Министерството на здравеопазването към бюджета на НЗОК. Това, разбира се, далеч не е единствената мярка, която би могла да бъде приложена от компетентните органи, включително от страна на Министерския съвет и министъра на здравеопазването във връзка с преодоляването на недостига на средства в сферата на здравеопазването, поясняват от КЗД. Като евентуални мерки за решаване на проблема те посочват повишаване на контрола върху разходването на средствата и намаляване на броя нуждаещи се от медицинска помощ лица чрез превенцията на заболеваемостта.

Решението на КЗД подлежи на обжалване.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   k#MC

Още от Новини