burevestnik.bg - Мобилна версия


ОПЛ искат пациентите да бъдат санкционирани при неспазване на препоръките в болничния

ОПЛ искат пациентите да бъдат санкционирани при неспазване на препоръките в болничния

Сдружението на общопрактикуващите лекари (НСОПЛБ) настоява ползвателите на обезщетението за временна нетрудоспособност да носят отговорност при неспазване на препоръките в болничния лист. Това става ясно от становището на Сдружението проекта на Постановление на МС за изменение и допълнение на Правилника за устройство и организация на работата на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи.

„В нормативната уредба няма предвидена отговорност за пациентите при неспазване на препоръките в болничния лист. Няма и възможност за контрол върху това спазване на препоръки, както и последващи санкции. Това създава абсолютен „имунитет“ на ползвателя и условия за прехвърляне на вина и търсене на отговорност у лекарите. Стига се дори до парадокси, в които се прави разследване спрямо лекаря за отказ да издаде документ с невярно съдържание. Злоупотребата с права е забранена от Конституцията, която е с пряко действие, но за да е ефективна тази забрана, трябва да има система за контрол и санкции за злоупотребяващите ползватели на болнични листа“, пише в становището на НСОПЛБ.

Според личните лекари Наредбата за медицинска експертиза в сегашния си вид допуска ползвателите на болнични да злоупотребяват безнаказано. „Затова предлагаме включване на текстове, които определят неспазването на режима и неявяването на контролни прегледи като нарушение, за което нарушителят носи отговорност и търпи санкции, които могат да бъдат: анулиране на болничния лист и незаплащането му от работодателя и НОИ; обявяване на отсъствието за самоотлъчка; налагане на парична санкция на ползвателя. Контролът на тези показатели е лесно осъществим, може да бъде планов, на случаен принцип или по сигнал на заинтересованите страни (осигурители, НОИ, трети лица)“, пишат от Сдружението.

Сред останалите предложения, направени в становището на НСОПЛБ, е да се премахне хартиеният документ Лична амбулаторна карта като източник на информация за ползваните болнични, а вместо това да се използва системата на НОИ, която се ползва и от лекарите.

„Този софтуер позволява подробна обработка информацията за издадените болнични по брой, брой дни, лекар, който е издал документа, както и всяко лице, получило болничен/и. Тази информация е достъпна, както за лекарите, които издават болнични листа, така и за експертите от НОИ.  

Личните лекари настояват да се премахне възможността лекар да делегира права на друг при издаване на болнични. „Съществуващата до момента порочна практика един лекар да разпорежда на друг лекар да издаде болничен лист, защото първият е преценил, че болният е нетрудоспособен, но не желае да се натоварва с административна дейност или го е страх да поеме отговорността, трябва да бъде прекратена. Лекарската отговорност, включително и тази по експертиза на трудоспособността е лична и конкретна. Тя изисква този, който е направил преценката, той да извърши действието и да носи отговорност за него. Това прави недопустимо един лекар да прави преценка и впоследствие да прехвърля отговорността за преценката си върху друг лекар. Няма обективна пречка, нито техническа, нито нормативна, всеки лекар преценил необходимостта от временна нетрудоспособност на болния, да издаде болничния лист. Предложенията в тази връзка сме дали в Наредбата за медицинска експертиза“, пишат от НСОПЛБ.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   sRdx

User Avatar Гост 24.09.2019 17:31:08

Правилно!!!

Още от Новини