burevestnik.bg - Мобилна версия


Оборудват 34 болници с модерна апаратура за неонатални грижи

Над 430 апарата в помощ в грижите за най-малките

Общо 34 лечебни заведения на територията на цялата страна ще получат високоспециализирана медицинска техника за неонатални грижи. Оборудването, което включва 437 апарата, е осигурено по проект „Подобрено качество на пренаталната диагностика и неонаталните грижи“, осъществяван чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2009-2014 г.

С високотехнологичните апарати ще бъдат снабдени всички областни лечебни заведения, университетски болници, както и специализирани АГ структури у нас. Основната цел на проекта е да се намали детската смъртност, отбеляза заместник-здравният министър д-р Атанас Кундурджиев, който даде подробности за проекта заедно с водещи специалисти от сферата на неонатологията у нас. Той посочи, че нивото на детската смъртност в България е 6,5:1000. За сравнение в Европа този показател е 5:1000, като има страни като Люксембург и Швеция, в които съотношението пада до 2:1000. С оборудването се цели и намаляване на регионалния дисбаланс в страната по отношение на грижите за най-малките.

Апаратурата включва кувьози за интензивни грижи за новородени деца и деца с екстремно ниско тегло, транспортни кувьози с респиратор и монитор за интензивна терапия за новородени, апарати за механична вентилиция, монитори за основни жизнени функции, дефибрилатори и други. 400 от тях са вече доставени, уточни ръководителят на проекта доц. Марияна Василева в отговор на въпрос на Zdrave.net. Чрез проекта ще бъдат доставени още и апарати за церебрално функционално мониториране. Предстои и доставката на лампи за интензивна фототерапия и ултазвукова апаратура.

Част от доставката на техниката е била забавена поради обжалвания на процедурите по обществените поръчки, обясни Василева. Поради това ще се изисква удължаване на част от проекта, чийто срок е до 30 април.

Освен доставка на високоспециализирана техника, като част от проекта се предвижда и обучение на 124-ма специалисти в областта на феталната морфология.  

„Неонатологичната смъртност се явява в повечето случаи голяма част от общата детска смъртност. Осигурявайки една добра апаратура и обучавайки колегите да работят с нея, целим именно намаляване на тези показатели“, посочи от своя страна националният консултант по неонатология и началник на клиниката по неонатология в „Майчин дом“ проф. Боряна Слънчева. Тя отбеляза, че до момента университетските болници в страната са били обезпечени с апаратура, но болниците от 2-ро ниво не са разполагали с добра техника. „Благодарение на тази техника занапред колегите ще могат да гледат много по-спокойно по-малките деца, което значително ще подобри показателите на детската и неонаталната смъртност“, отбеляза специалистът.

От своя страна представителят на офиса на Световната здравна организация за България д-р Скендер Сила повдигна въпроса за личната отговорност в грижите за бебетата още преди те да се появят на бял свят, акцентирайки на здравето на майките. Той обърна особено внимание на прекалено големия брой на жени в репродуктивна възраст, които пушат, като посочи, че това със сигурност се отразява и на развитието на децата.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   UBSJ

Още от Новини