Министърът на здравеопазването трябва незабавно да разпише новата HPV-програма, тъй като в момента не може да бъдат извършвани ваксинации поради липса на финансиране. За това призова д-р Гергана Николова, която е член на HPV коалицията, по време на първата регионална конференция под надслов „Споделена визия за Югоизточна Европа: Заедно за елиминиране на раковите заболявания, причинени от HPV“.
По думите й е необходимо да бъде променено името на програмата, тъй като човешкият папилома вирус е отговорен не само за рака на маточната шийка, но за още три вида рак – рак на пениса, рак на вулвата и рак на ануса.
„В България се осигуряват безплатни ваксини срещу 16 заболявания, като не всички са задължителни. Обхватът със задължителните ваксини достига 92-93%“, каза Илия Тасев, директор на дирекция „Обществено здраве“ в МЗ.
Тасев отбеляза, че през 2024 г. за първи път се забелязва удвояване на обхвата и достигане на 3-4% ваксинационно покритие срещу HPV. Изготвен е проект на нова национална програма, в която се предвижда разширяване на рисковите групи, информира той и изрази надежда тя да стане факт от края на януари.
Тасев припомни, че по програмата сега се прилага деветвалентна ваксина, която е срещу най-честите причинители на ракови заболявания. Изпълнители на програмата са личните лекари, а ваксината за момичета на възраст 10-13 години е безплатна.
Марина Давидашвили, ръководител на отдел „Политики и изследвания“ в Европейски парламентарен форум за сексуални и репродуктивни права, заяви, че през 2023 г. има много ясна разделителна черта между Изтока и Запада в Европа. В Западна Европа са първенците по отношение на превенция на HPV – Дания, Швеция, Финландия.
„43 държави имат рутинни програми за ваксиниране, но само половината от тях имат регистри, които са изключително важни, за да може да се вземе политическо решение. Скринингът също трябва да е безплатен за всички групи, които са обхванати, а също и да има възможност за самотестване“, каза Давидашвили.
Питър Бейкър, HPV консултант в Европейска ракова организация, беше категоричен, че най-грешният аргумент, който е бил използван от противниците на ваксинирането на момчета с HPV ваксината е, че момчетата са защитени, ако момичетата са ваксинирани. „Дори и да постигнем 80% ваксинационно покритие, пак ще има момичета, които да разпространяват вируса. Има и друга група, които остават напълно незащитени – мъжете, които правят секс с мъже. В Австралия 70-80% от момчетата в таргетната група са ваксинирани“, каза той.
Представителите на държави и организации от Югоизточна Европа, участниците в конференцията, подписаха общ меморандум „Послание отвъд границите“ - Призив за действие с цел елиминиране на HPV в Югоизточна Европа.
В него се казва, че държавите са изправени пред общи предизвикателства, които възпрепятстват напредъка като различия в здравната инфраструктура, ограничени ресурси и трансгранични проблеми.
„Ние се ангажираме да обменяме знания, да споделяме най-добрите практики и да търсим съвместни решения за преодоляване на тези пречки. Регионалното сътрудничество ще бъде водещ фактор, за да развием своите възможности за елиминиране на свързаните с HPV заболявания. В отговор на тези предизвикателства призоваваме националните правителства, СЗО и другите агенции на ООН да вземат предвид следните предложения за действия: Подобряване на координацията в Югоизточна Европа, за да се осигури съгласуваност на политиките, стратегиите и разпределението на ресурсите с цел постигане на по-ефективни инициативи в областта на общественото здраве; Извеждане на ваксинацията срещу HPV и скрининга като приоритетни цели на системата за обществено здраве, за да се постигне трайно увеличение на обхванатите групи от населението; Справяне с предизвикателствата, свързани с инфраструктурата и капацитета за ваксинация, за да се гарантира ефективност и достъп във всички региони; Разширяване и укрепване на националните програми за скрининг за онкологични заболявания, свързани с HPV, като се гарантира достъпност и равнопоставеност; Разширяване обхвата на националните програми за ваксинация срещу HPV, чрез насърчаване на равен достъп за всички рискови групи. Осъществяване на ефективни инициативи за ваксинация срещу HPV, за да се достигне до по-младото население и да се насърчи широко разпространение на имунизацията, при съобразяване със съществуващата здравна инфраструктура на съответната държава; Въвеждане на стандартизирани скринингови тестове за HPV и модели за самостоятелно вземане на проби в цяла Европа, така че да се подобри ранната диагностика и достъпът до лечение; Създаване на системи за оценка в реално време на данните за напредъка на ваксинацията и скрининга, с цел взимане на информирани решения и усъвършенстване на имунизационните програми“, пише в Меморандума.
Участниците в конференцията се съгласиха, че с подписването му изразяват решимост да премахнат свързаните с HPV заболявания в Югоизточна Европа.
Коментари по темата