burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Асен Гудев:

Обществото трябва да се стреми да има заможни и знаещи лекари, а не алчни и невежи

Обществото трябва да се стреми да има заможни и знаещи доктори и да се пази от алчни и невежи. За съжаление напоследък ние виждаме намаляване на знаещите и поява на алчните. Това коментира председателят на Съюза на българските медицински специалисти проф. Асен Гудев на пресконференция, на която от съсловието представиха основните си очаквания от политическите сили дни преди парламентарните избори.

„Каквито и промени да се предприемат, най-важното е какви са докторите, какъв продукт изграждат те, каква е ценностната система на хората, които практикуват медицина“, допълни той. Специалистът припомни основните принципи, залегнали в т. нар. модел Value-Based Healthcare, в който се цели максимално ефективно използване на ресурса на базата на науката и на доброто качество. „Медицината е на прага на революция. Голяма част от карциномите, голяма част от имунологичните заболявания и хепатите могат да бъдат излекувани. Цената обаче е много висока", подчерта проф. Гудев, акцентирайки отново на ефективното използване на ресурсите в системата. В тази връзка той даде пример с ненужно назначавани изследвания срещу определена комисионна. „Искате ли такива доктори - алчни и невежи", попита още веднъж той  и допълни – правят едни изследвания, за които да вземат една комисионна и след това ви назначават нови изследвания, за да вземат още една комисионна.

Според проф. Гудев у нас все още липсват фундаментите, на базата на които да работи и цялостната система. „По света принципите са прости – медицина на доказателствата. Ние не можем да предложим на обществото нещо, което не е минало през ситото на науката“, отбеляза той. „Лекар, който не чете, няма как да е добър лекар. Медицината е на прага на революцията, а ние сме неподготвени за това“, категоричен бе кардиологът.

Проф. Гудев отбеляза, че действително е нужно адекватно финансиране на системата, с което да се подсигури модерна и скъпа медицина. Преди това обаче трябва да се излезе от порочния кръг колко ще „изтупаме“ от пациента, смята той. В заключение специалистът заяви, че секторът има нужда от дългосрочни цели, а не търсене на краткосрочна печалба и визия. „Нашата дейност трябва да е базирана на доверие в медицината и на науката“, допълни той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Vhrw

Още от Новини