burevestnik.bg - Мобилна версия


Общинари искат спешна смяна на ръководството на Ловешката болница

Общинари искат спешна смяна на ръководството на Ловешката болница

Общинските съветници в Ловеч се събират на спешно заседание утре с искане за промяна в мениджърския екип на болницата. Промяната трябва да бъде внесена в Министерството на здравеопазването от кмета на града Корнелия Маринова, съобщи Dariknews.bg.

Новото ръководство да изготви и представи оздравителна програма за излизане от тежкото финансово и кадрово състояние на лечебното заведение, е друго искане на общинските съветници. То е записано в проекторешението на единствената точка от дневния ред в извънредна сесия на местния парламент.

„Известно ни е сегашното тежко финансово и кадрово състояние на болницата, което предизвиква необходимостта от дебат, с който да се предприемат спешни мерки за излизане от това състояние и възможността да се осигурят необходимото качествено здравеопазване и здравни услуги на гражданите от нашата община”, се казва в предложението.

През март тази година общинските съветници отхвърлиха предложените от служебния министър на здравеопазването Илко Семерджиев промени в състава на директорите на Ловешката болница, въпреки че тя още тогава беше в тежко финансово състояние.

Съветниците не приеха предложението на служебния министър сегашният председател на Съвета на директорите Радослав Щербаков и изпълнителният директор д-р Татяна Ганчева да запазят постовете си, а д-р Пламен Върбанов, който също е част от ръководството, да бъде сменен от Добринка Гайдева.

През май месец обаче болницата вече беше изправена и пред тежък кадрови проблем. Петима лекари от кардиологичното отделение в многопрофилната болница в Ловеч подадоха молби за напускане заради неизплатени заплати. Това беше третото отделение в лечебното заведение, което беше временно затварено поради недостиг на специалисти, след урологията и съдова хирургия.

Междувременно стана ясно, че ръководството на Ловешката болница ще бъде дадено на прокуратурата от Министерството на здравеопазването. „Проблемите се дължат на управлението, което е допуснало от години частна структура на територията на болницата. Тя не е имала сключен договор със Здравната каса, но е ползвала този на болницата“, каза министър Николай Петров в края на май месец.

Според министъра депутатите трябва да обмислят законовото вменяване на задължението на частните структури да поемат дейности от общинските и държавните. „Т.е., ако искаш да си лидер, както си в момента, трябва да поемаш ангажимента си към областта“, посочи той, като допълни, че трябва да се мисли в насока частните болници да поемат дейности като спешност, раждания и лечение на неосигурени пациенти.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   vzQ4

Още от Новини