burevestnik.bg - Мобилна версия


Общинските болници търсят помощ от МЗ и Щаба за преструктурирането си

Общинските болници търсят помощ от МЗ и Щаба за преструктурирането си

Част от общинските болници в страната не разполагат с необходимия ресурс за лечение на болни с коронавирус, алармират от Националното сдружение на общините (НСОРБ). В писмо до здравния министър Кирил Ананиев и Националния оперативен щаб сдружението настоява за подкрепа при преструктурирането на общинските лечебни заведения за нуждите на пациенти с Covid-19.

От НСОРБ уверяват, че кметовете по места вече са предприели действия за ремонт и оборудване на общинските лечебни заведения. Оттам посочват, че в 79 общински болници са обособени 233 легла за интензивно лечение и наблюдение на пациенти с Covid-19, а 2908 легла са осигурени за болни без усложнения. Почти всички общини са открили кампании за подкрепа, тъй като в местните бюджети не са предвидени средства за редица от необходимите дейности в условията на извънредното положение.

НСОРБ следи внимателно постъпващата информация от общините и вече разполага с ясни изводи за проблемите, свързани с преструктурирането на общинските болници, посочват оттам. Според сдружението най-често срещаните затруднения са свързани на първо място липсата на достатъчно обучени медицински специалисти, тъй като и в момента общинските болници работят с минимума от необходимия им персонал, голяма част от който попада в рисковата група – пенсионери. Не по-малък проблем е и недостигът на специализирана медицинска апаратура и оборудване. От НСОРБ посочват още, че на практика е невъзможно навсякъде и в пълен обем да бъде постигнато съответствие с изискванията на медицински стандарт "Инфекциозни болести".

От сдружението се обръщат към здравния министър и към Националния оперативен щаб с предложение част от ресурса по Оперативните програми "Развитие на човешките ресурси“и "Региони в растеж“за подобряване на капацитета на здравната система да бъде насочен и към общинските болници.

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   AzaZ

User Avatar Гост 02.04.2020 19:42:43

Смъртната присъда на общинското здравеопазване я подписаха окончателно през 2010 г. Кой изготвяше бюджетите тогава? Май пак същите. Темата е за много сериозно разследване.

User Avatar Crocodile 02.04.2020 11:31:12

Така наречената държава унищожи селското, общинското и отчасти областното здравеопазване! За да спаси за "богоизбраните" някои частни болници като София и други мед, както и държавни като правителствена, се сети да шкартира раята т.е. Прованс в общинските! Редно е да се поиска от общинските болници апаратура от Лукойл за 50 млн лева поне и бюджета на Народното събрание за 2 месеца за предпазни средства и мерки относно лечение на пациенти в тези болници! Ако сега общинските болници не прибегнат до крайни мерки, наистина ще загинат след приключване на епидемията!

User Avatar Гост 02.04.2020 11:00:40

Общинските болници отдавна са зарязани от държавата и оставени на доизживяване. Нещо повече, години наред тези болници бяха целенасочено пресирани с неадекватни и финансово необезпечени изисквания цел да се самозакрият. Сега няма как в пълна степен тези болници да отговорят на предизвикателството.

User Avatar Гост 02.04.2020 11:29:27

Точно така. Сега Съдбата ще се обърне с шамари срещу комунягите изоставили с десетилетия здравеопазването в калта. Хиляди български лекари и медсестри бяха изгонени с унизителното заплащане тук,евакуираха се в чужбина и днес работят за чужди здравни системи. Сега ще търсят медицински персонал със свещ, а студенти 3 курс ще трябва да интубират

User Avatar Гост 02.04.2020 11:29:22

Осъдени души. Toва им пускам на пациентите. И оня ден един наглец се изцепи следното: " То сега се вижда кои са наистина БОЛНИТЕ пациенти..."

Още от Новини