Българският лекарски съюз разпространи пояснения във връзка с издаването на електронна рецепта, изготвени от Министерство на здравеопазването. От тях става ясно, че към момента редица продукти и изделия не влизат в обхвата й.
Електронната рецепта дава възможност за предписване и отпускане на всички разрешени за употреба лекарствени продукти в страната, които имат образувана по законоустановения ред цена, като това се отнася както за лекарствени продукти с режим на отпускане „по лекарско предписание“, така и на всички видове ОТС продукти, предлагани на нашия фармацевтичен пазар. „Те се изписват както на електронна рецепта бл. МЗ-НЗОК №5 и 5А реимбурсирани от НЗОК, така и на електронна бяла рецепта за свободна продажба“, разясняват от МЗ.
Предвид статута на хранителните добавки като продукти, които се продават и в различни типове търговски обекти, които не са аптеки (хранителни магазини, бензиностанции, магазини за диетични храни и т.н.), и защото за тях към момента няма интегриран регистър, както и факта, че за закупуването им не се изисква изрично указание от медицински специалист, те не влизат в обсега на електронната рецепта и не се предписват чрез нея, посочват от МЗ.
В случай че медицински специалист реши да допълни терапията на пациент с хранителна добавка в допълнение към основната му терапия, той следва да я изпише на обикновена бяла хартиена рецепта, допълват от ведомството.
Към момента няма единен регистър и номенклатура на медицинските изделия, затова те не са включени в електронната рецепта във Фаза 1 на изграждането на Националната здравно-информационна система, става ясно от информацията от ресорното ведомство. От там допълват, че когато бъде изготвен регистър на медицинските изделия, те ще могат да се изписват на електронна рецепта. Поради факта, че медицинските изделия и диетичните храни за специални медицински цели за домашно лечение на територията на страната се предписват на отделна рецептурна бланка при спазване на останалите изискванията в НР, не съществува пречка за тяхното изписване и отпускане на хартиена рецептурна бланка по НЗОК, отбелязват от МЗ.
В случаите в които при лекарят в момента на преглед няма интернет свързаност по някаква причина, е предвиден режим на работа в офлайн среда. Тогава лекарят принтира рецептите, както прави сега и ги дава на пациента. Лекарският софтуер помни, че има неизпратени рецепти и автоматично ги изпраща към НЗИС, когато се възстанови интернет връзката, поясняват още от Здравното министерство.
Коментари по темата
Как изчезнаха имейлите на ДПС и Атака? https://www.xakep.bg/forum/topic/2176-%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B4%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D1%8C%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%B9%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5/
Да живеят полупроводниците и полуелектронната рецепта на чантаджиите от МЗ (които не могат да напишат нито хартиена , нито електронна...