Окончателно е отменено правителственото решение от май месец за отпускане на над 8 млн. лв. за МБАЛ-Ямбол през 2019 г., показва справка в „Държавен вестник“. Отмянята е свързана с промяна на сроковете за поетапно увеличаване на капитала на търговското дружество от 2019 - 2021 г. на 2020 - 2022 г., а решението влиза в сила от 27 декември 2019 г.
Припомняме, че през май миналата година правителството взе решение за увеличаване на капитала на болницата поетапно до 2021 г. с 27 млн. лв., с които да бъде доизграден болничният комплекс. До 2012 година той е била собственост на община Ямбол, след това е предоставена на държавата с условието да го довърши.
Според отмененето решение капиталът на лечебното заведение трябваше да бъде увеличен с парични вноски в размер до 27 млн. лв. за периода 2019 - 2021 г. Това трябваше да стане чрез издаване на нови акции, след извършване на парични вноски през 2019 г. - вноска в размер на 8 100 000 лв.; през 2020 г. - вноски в размер до 13 500 000 лв.; през 2021 г. - вноски в размер до 5 400 000 лв.
През септември обаче болницата прекрати обществената поръчка за доизграждане на болничния комплекс в Ямбол, заради отстраняване на единствения участник в конкурса. Сдружението от фирми, подало оферта за доизграждане на болничния комплекс в Ямбол, е предложило 36,8 млн. лв. при обявена прогнозна цена от 26 700 000 лв., с което не отговаря на предварително обявените условия. Срокът за приемане на оферти за дострояването на сградата пък беше удължен до 8 юли, тъй като до края на първоначалния срок - 20 юни, не се бяха явили кандидати.
„Откакто е започнало строителството на болничния комплекс преди 40 години, проектът четири пъти е преработван и адаптиран към съвременните изисквания. Допускам, че строителните фирми се плашат от подобни строежи. Болницата ще разполага с 29 различни структури - стационарни отделения, операционни зали, стаи за персонала, помощни помещения и други, и не може да се сравни с изграждането на жилищни и обществени сгради“, каза тогава директор на МБАЛ "Св. Пантелеймон" д-р Панайот Диманов.
След оповестяването на решението на МС от последното за 2019 г. заседание, от ГЕРБ-Ямбол пък излязоха с изявление, че правителството не отменя поетия ангажимент към гражданите на Ямбол и останалите четири общини от областта за изграждане на нов корпус на МБАЛ „Св. Пантелеймон“. „За това са предвидени, гласувани, осигурени 27 милиона лева. И по никакъв начин държавата не се отказва от това Ямбол да има нова болница. Средствата ги има, политическата воля също, ангажиментът на министър-председателя е гаранция. Ямбол и областта ще има болница, каквато заслужават гражданите“, подчертават от партията.
Коментари по темата
Главната счетоводителка на болницата е и главен счетоводител на МЦ А директорът на болницата до скоро беше директор на МЦ
Да се направи проверка кава заплата взима директорът и администрацията му Директорът е шеф и на ДКЦ-то Алчна душичка
МЦ, не ДКЦ и директорът не е негов управител. Заплати? Тук темата е условия за болните и персонала