Окръжният съд-Монтана осъди солидарно МБАЛ-Враца и началникът на Клиниката по ортопедия и травматология д-р Г. К. да заплатят сумата от 20 000 лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, както и сумата от 5 320 лв. за претърпени имуществени вреди в резултат на четири извършени операции, става ясно от решението на съда.
72-годишна жена от Враца твърди в исковата си молба, че при операцията за смяна на тазобедрената става е допусната лекарска грешка, използвано е нискокачествено изделие и са й причинени увреждания, от които търпи имуществени и неимуществени вреди. През 2014 г. жената е категоризирана с 82% нетрудоспособност с решение на ТЕЛК пожизнено, поради наличие на редица заболявания като полиартроза, двустранна коксартроза и гоноартроза, напреднала остеопороза с висок фрактурен риск и др.
"След операцията жената изкълчва ставата, възстановяването е нарушено, а след наместването е започнало отначало. В такива случаи пациентите се съветват след наместване да лежат по гръб с изпънат долен крайник, да не се сгъва повече от 40-45градуса, да бъдат много внимателни при ротация на тазобедрената става и особено да избягват движения сгъване и вътрешно завъртане на ставата. Това е механизмът по който се е получила първата и последващите я две луксации, завява вещото лице. След третата луксация не се е отдала репозиция на ставата, като най- често причината за това е попадането на разкъсани меки тъкани в ацетабуларната чашка и избутването на главата при опита й за наместване. В тези случаи е необходимо да се извърши открито наместване и частична или пълна подмяна на поставената протеза като с оглед сложността и повишените рискове по време на операцията е по-добре същите да се правят в специализирани центрове, какъвто лиценз МБАЛ-Враца не е имала и след неуспешния опит за това е насочила ищцата към такъв в Плевен", пише в решението на съда.
В заключението си вещото лице е приело, че първично поставената циментно фиксирана тазобедрена ендопротеза е правилно избрана с оглед индивидуалните особености на костната система и на придружаващите заболявания на жената, като ендопротезата е със сертификат за качество и се прилага в много от протезните центрове и е била правилно поставена. Не е изписан обаче задължителния рехибалитационен режим от оператора и не е отразен в епикризите, като е липсвало засилено внимание след първата луксация в тази насока. Всичко това е довело и до последващите три размествания на ставата на жената и още една оперативна интервенция в друг медицински център различен от МБАЛ-Враца. При тези допълнителни интервенции жената е била принудена да търпи придружаващите ги болки, страдания и неудобства над обичайното, стрес и негативни емоции, което съставлява неимуществени вреди по смисъла на закона.
Решението може да се обжалва пред САС в двуседмичен срок от съобщението му на страните.
Коментари по темата