burevestnik.bg - Мобилна версия


Омбудсманът с опасения за нов хаос с е-рецептите от 1 април

Омбудсманът с опасения за нов хаос с е-рецептите от 1 април

Омбудсманът Диана Ковачева сезира министъра на здравеопазването проф. Христо Хинков във връзка с е-рецептите за антибиотици, които от 1 април отново остават единствен начин на предписване и отпускане, като хартиените рецепти отпадат.

В институцията отново постъпват жалби и сигнали на обезпокоени пациенти, лекари и магистър-фармацевти, че от 1 април т.г. много възрастни хора, хора с увреждания и най-вече деца, може да останат без своевременно преписаното им антибиотично лечение, информира Ковачева.

Омбудсманът подчертава, че няма никаква информация дали проблемите в електронната система за предписване и отпускане на лекарствени продукти са преодолени, но е категорична, че дори и тогава остават нерешени голяма част от поставените на вниманието на омбудсмана от граждани, лекари и магистър-фармацевти въпроси.

Проф. Ковачева припомня многобройните проблеми, пред които бяха изправени гражданите, а също и медицинските специалисти, случаите на нарушени права на пациенти, а също и професионалните права на лекари и магистър-фармацевти, станали повод за напрежение и конфронтация в здравния сектор и изразява безпокойството си, че това може да се повтори след 1 април 2024 г.

„Бих искала да изразя притеснението си от възможността да бъдат нарушени професионални права на лекари, в това число в напреднала възраст, които нямат договор с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и съответно не разполагат с необходимия софтуер, както и с нает персонал, който би могъл вместо тях да работи с него, а също и най-вече правото на техните пациенти на своевременен и гарантиран достъп до лечение“, посочва омбудсманът.

Диана Ковачева отново обръща внимание, че сред срещащите затруднения при електронното предписване има възрастни педиатри, които след пенсионирането си работят на индивидуални практики за специализирана медицинска помощ и че те нямат договор с НЗОК, съответно не разполагат с нает персонал, което би застрашило своевременното започване на антибиотично лечение при децата, а то е решаващо за овладяване на заболяването и предотвратяване на усложнения.

„Бих искала да отбележа и че разработеното мобилно приложение също не решава изцяло посочените по-горе проблеми, предвид изискването за наличие на електронен подпис и технически познания за използването му; необходимостта от съвместим с него хардуер (компютър за първоначалното му активиране и смартфон или таблет за използването му) и др. В жалбите си лекари и техни близки основателно сочат, че не разполагат нито с електронен подпис, нито с необходимия хардуер, както и с умения за работа с тях и за което обръщат внимание, че няма отношение към квалификацията им като лекари, но прегражда възможността им да лекуват. Лекари, използващи смартфон на една от търговските марки, сочат невъзможността софтуерът на мобилното приложение да бъде инсталиран на техния смартфон“, пише още омбудсманът.

Цялото писмо на обществения защитник до проф. Хинков вижте тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   g%dm

User Avatar Гост 08.03.2024 16:33:38

Омбудсманът трябва да действа по-твъдо!

User Avatar Гост 07.03.2024 13:04:13

Това недоразумение може да се разреши просто: изписване ПО ДВАТА НАЧИНА. И еманципация от фармацевти и съветници (вече безработни), които не изписват рецепти. Обратното означава Отнемане на Законни Права и съдебно дирене.

User Avatar Помнещ всичко 07.03.2024 22:46:10

Абсолютно правилно, и съвсем лесно изпълнимо решение!

Още от Новини