burevestnik.bg - Мобилна версия


Оперираха първите двама пациенти в новооткрития Панкреасен център в болница "Лозенец"

Ракът на панкреаса не се подмладява, но зачестява, отбеляза доц. Олег Чолаков

Първата сложна операция на възрастен пациент с рак на панкреаса бе проведена в новооткрития Панкреасен център към Университетска болница „Лозенец“. Тя бе  осъществена от екип – проф. Валдемар Уул и доц. Олег Чолаков, ръководител на Клиниката по хирургия в болницата, и сътрудници на клиниката. Днес същият екип оперира втора пациентка, чиято диагноза е потвърдена от проф. Уул. Именитият хирург, един от най-авторитетните европейски специалисти в панкреатичната хирургия е гост на болницата в знак на подкрепа за усилията да бъде създаден в нея такъв център и в България.    

Така бе даден старт на една инициатива, която е изключително необходима на десетки пациенти със злокачествени и доброкачествени заболявания на панкреаса, нуждаещи се от специфично хирургично лечение.

„Годишно у нас се диагностицират около 1500 пациенти с рак на панкреаса, при около 200 от тях туморът е резектабилен, навременната диагноза и бързата реакция са от съществено значение за тяхната прогноза. Европейският и световен опит показва, че специализираните центрове са най-доброто място за лечение на такива болни“, посочи на пресконференция доц. Олег Чолаков.

По думите му, в някои случаи се налага предоперативна химиотерапия, необходима за да се намали обема на тумора.

„Това са и препоръките на проф. Уул, който е сред най-добрите европейски и световни хирурзи в областта на хирургията на панкреаса. Ние вече прилагаме този подход и сме в добро сътрудничество с колеги, които ни помагат, като подготвят предварително болния за интервенцията“, допълни той.

„Ракът на панкреаса не се подмладява, но зачестява, а един такъв център дава много добри възможности за успех и увеличава значително шансовете на болния за по-голяма преживяемост“, каза още доц. Чолаков.

„Разполагаме с пълната гама от съвременна апаратура и много подготвени специалисти за работа в такава структура. Към момента нямаме проблем и със следоперативните грижи, защото имаме достатъчно подготвен и обучен персонал – професионалисти по здравни грижи“, каза на свой ред д-р Христо Стоянов, директор на болница „Лозенец“.

По думите му темата за съвременното лечение на рака на панкреаса е първата в рамките на „Клинични дни – Лозенец“ – един формат, който ще се развива много сериозно в бъдеще и ще се провежда регулярно през няколко месеца.

„Тази форма на научен диалог е много полезна и за лекарите, и за студентите от Медицинския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, които се обучават в нашата болница“, каза още д-р Стоянов. Следващата тема на клиничните дни  ще бъде "Планинска медицина", съобщи той. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   9qb#

Още от Новини