Причината за огромния марж в заплащането на лекарите се крие във факта, че лечебните заведения са търговски дружества. Това стана ясно от думите на зам.-здравния министър д-р Ваньо Шарков пред БНТ.
„Разликата се дължи в много голяма степен в това, че на практика имаме едни търговски дружества. Имаме две възможности. Едната възможност е държавата да казва какви ще бъдат заплатите, но това са търговски дружества, така бяха направени. И в една такава ситуация ние единствената нещо, което можем да направим, е да разговаряме и да постигнем споразумение със синдикатите относно отрасловото споразумение. Там какви минимални работни заплати ще бъдат заложени. Въпрос на мениджъра е, в последно време силно изроден в това отношение, защото колегите са абсолютно прави. Част от бизнеса в здравеопазването, казвам го със съжаление – бизнесът з здравеопазването предлага неимоверно високи заплати, за да може да осигури свой кадрови потенциал не толкова във всички случаи зареден с необходимото качество и необходимата квалификация. Това поставя в изключителна неравнопоставеност колегите и те са абсолютно прави“, заяви той.
Според него не е нормално болниците да са търговски дружества. „И то не е нормално, защото идеята да бъде търговско дружество беше идея, която да гарантира тяхната самостоятелност в някаква степен в сключването на договорите, на вземането на решения. Това обаче се превърна в проблем, защото в някои от тези лечебни заведения, не казвам във всички, в някои от тези лечебни заведения търговията стана повече, отколкото медицината“, коментира зам.-министърът и обясни, че МЗ се опитва да премахне този статут. „Екипите работят от доста време. Единственият проблем е в това, че там има над 390 млн. задължения и тези задължения трябва да бъдат поети от някой. Тук не трябва да допускаме някой да минава през някакви фалити“, обясни д-р Шарков и допълни, че статутът на лечебните заведения като търговски дружества всъщност пречи.
„Другото, което е интересно и бихме могли да кажем, е, че общинските лечебни заведения не са в забранителния списък за приватизация. Има общински лечебни заведения, които бяха приватизирани и работят доста добре. В някои от тях собствеността е разделена на 50% частна и 50% общинска. Някои от тях станаха изцяло частни. Болницата в Панагюрище, при положение, че преди получаваше от Н3ОК по 1.5 млн. – 2 млн., беше приватизирана и в нея бяха инвестирани над 70 млн. лева. това е пример за един друг път“, отбеляза той.
Коментари по темата