На днешното си заседание Правителството прие Постановление, с което одобри изменения и допълнения в три нормативни акта.
В Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти се предвижда създаване на нови режими, необходими заради промяната на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, а именно оценка на здравните технологии /ОЗТ/ и проследяване ефекта от терапията на лекарствени продукти. Въвежда се нормативно изискване за наличие на една положителна оценка от държавна институция по ОЗТ на Великобритания, Франция, Германия и Швеция при включване в Позитивния лекарствен списък.
Разписани са условията, реда и критериите за определяне на лекарствените продукти, за които ще се извършва проследяване на ефекта от терапията, срока и лечебните заведения, в които ще се провежда. Посочен е и реда, по който ще се извършва самата оценка на ефекта от терапията.
Друга промяна е оптимизиране на режима по ценообразуване на лекарствените продукти. Намалява се броят на държавите-членки - от 17 на 10, в които да се търсят най-ниските цени на лекарствените продукти без да се делят на основни и допълнителни държави.
При липса на цени за определен лекарствен продукт в референтните държави се въвежда правилото да се търси най-ниска цена на лекарствен продукт със същото международно непатентно наименование, лекарствена форма и количество активно вещество в дозова единица. С промяната се цели преустановяването на случаите, в които на българския пазар се пускат опаковки, които не се намират в другите европейски държави и съответно не могат да попаднат в обхвата на външното ценово рефериране.
Изменя се и се допълва Тарифата за таксите, които се събират по Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. В продължение на две години оценката на здравните технологии беше извършвана за сметка на държавния бюджет. Оценката на здравните технологии на лекарствен продукт е високо експертна дейност. С нея са ангажирани множество специалисти, а от резултата й се ползват както притежателите на разрешения за употреба, които желаят техните продукти да бъдат включени в националната система за заплащане, така и заплащащите институции. Предвид тези обстоятелства е необходимо да се въведат държавни такси, които да обезпечат процеса по извършване на ОЗТ.
Заради въвеждането на нови функции се извършват и изменения и допълнени в Устройствения правилник на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти и неговата администрация. Числеността на Съвета се увеличава с 5 щатни бройки.
Коментари по темата
Да започвам ли с имената и фактите относно тъпите патки, както се изразява по долния, и относно дъртия шеф-декан??
Корумпираните патки от съвета не могат да се справят с елементарно рефериране, вие им набутвате оценка на здравните технологии в кухите главички
С този акт се унищожава процеса на ОЗТ. Тъкмо имахме нещо направено по всички Европейски правила и сега се връщаме назад. Лошото е че лицата които сътвориха тази глупост въпреки че са пътници, никой няма да им търси сметка за този техен акт. И както казва по горния и досега по закон НСЦРЛП трябваше да извършва наблюдение на ефекта от лечението. Някой да е чул Съвета да е правил такова нещо??? И как така шеф на Съвета е декан на Фармацевтичнкя факултет в МУ София. Това не е ли конфликт на интереси? Време е този старец да си ходи и заедно с него подлогите му. В следващия пост ще пиша конкретни имена ....
То и до сега националния съвет трябваше да проследява ефекта от терапията, но нищо не направи цяла година. Така че и в бъдеще ще е същото.