burevestnik.bg - Мобилна версия


Организационни спънки пречат на лекарите ни да работят в пълен обем

Организационни пречки в системата не позволяват на българските лекари да работят максимално ефективно и в пълен обем. Това мнение изрази изпълнителният директор на УМБАЛ "Св. Ив. Рилски" д-р Дечо Дечев при представяне на очакванията на съсловието от основните политически сили в навечерието на предстоящия вот. „Избягва се темата за това какъв е обемът работа, който се извършва от нас като лекари, спрямо тези, които работят в ЕС. Ние винаги даваме за пример възнагражденията им, но избягваме този въпрос“, посочи той. 

Според него поради чисто организационни причини един лекар у нас е натоварен в пъти по-малко отколкото колегите му в чужбина. „Ако отнесем обема на работата към това, което той получава, ще стигнем до някои изводи, които не са лицеприятни“, отбеляза д-р Дечев, като отново подчерта, че причините за това са организационни и даде за пример залегнали ограничения в Кодекса на труда, фиксирано работно време за дадени специалности и др. За да имат един достоен доход, лекарите у нас са принудени да работят на няколко места, посочи още той, като заяви, че съществува проблем на национално ниво, свързан с обема работа на медиците. Друг пример, който даде д-р Дечев, е с българска клиника и аналогична структура в чужбина, която разполага с два пъти по-малко персонал, но извършва два пъти повече операции.

„Трябва да се даде възможност на такива лекари, които искат да увеличат обема на работата си, да могат да го направят“, изтъкна той. Д-р Дечев отбеляза и големия брой болници у нас, който според него е довел до неравномерно разпределение на специалистите.

Срещу желанието за качествен медицински продукт стои неадекватно финансово подсигуряване по линия на НЗОК, коментира още той и изтъкна, че доплащането от страна на пациентите у нас е 50%, като възлиза на около 4 млрд. лв., колкото е и общата сума на публичните разходи за системата. Ето защо според него сред основните задачи за решаване пред политиците е „изсветляването“ на тези средства. „Като главна цел трябва да постигнем реално остойностяване на медицинската услуга и след това политиците трябва да дадат отговор откъде да дойдат тези допълнителни четири милиарда“, коментира д-р Дечев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   QsAw

Още от Новини