burevestnik.bg - Мобилна версия


Осъдиха китайския учен, създал генно редактирани бебета

Магистратите смятат, че е премината етичната граница в научните изследвания

Осъдиха китайския учен, създал генно редактирани бебета

Съдът в китайския град Шенчжън, провинция Гуандун, осъди на 3 години затвор китайския учен Хъ Цзянкуей, създал първите в света "генно редактирани" бебета, предаде Агенция Ройтерс, позовавайки се информация на китайската държавна агенция Синхуа.

Според решението на магистратите Хъ Цзянкуей ще трябва да заплати и глоба от 3 милиона юана (430 000 долара) за извършване на незаконен експеримент с раждането на близнаци от генномодифицирани ембриони.

Пред ноември 2018 г. китайският учен съобщи, че е използвал технология за генно редактиране, известна като CRISPR-Cas9, за да промени гените на ембриони на две близначки. Новината предизвика бурни реакции и дебати в Китай и по целия свят относно етичността на генното редактиране и неговата морална допустимост.

Заедно с Хъ Цзянкуей са осъдени още двама изследователи. Чжан Жънли е с присъда от две години затвор и глоба от 1 млн. юана, а Цин Цзинчжоу е осъден на 18 месеца затвор, но с две години отлагане на изпълнението, и глоба от 500 000 юана.

По обобщена информация на Агенция Синхуа в резултат на изследванията и експериментите на Хъ Цзянкуей две жени са родили общо три генномодифицирани бебета.

Тримата обвиняеми не са имали надлежното сертифициране за практикуване на медицина и, в търсене на слава и богатство, умишлено са нарушили националното законодателство в областта на научните изследвания и лечението", се казва в мотивите на съда.   

Магистратите смятат още, че тримата учени са „преминали допустимата етична граница в научните изследвания и медицината"


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   GF3L

User Avatar Гост 31.12.2019 09:44:44

Защото Китай е същата комунистическа кочина като Русия.

User Avatar d-r Chi 30.12.2019 18:21:12

А защо не съобщавате, че майките са били със СПИН, а децата са родено без! СПИН? И да се разберем - това е генно инженерство, а не медицина. Така че единственото основание на съда е етичното, а не формалното, т.е. научното, което е огромно научно постижение.

Още от Новини