burevestnik.bg - Мобилна версия


От 1 септември Националният кръвен център ще работи и в неделя

Ако всеки един гражданин дари поне един път в годината кръв, няма да има търговия с даряването на кръв, казва директорът на НЦТХ д-р Николай Николов

От 1 септември Националният кръвен център ще работи и в неделя

От 1 септември Националният център по трансфузионна хематология (НЦТХ) ще работи без почивен ден, съобщи пред БНР директорът на НЦТХ д-р Николай Николов. „От 14 август центърът работи в събота от 9 до 15.30 часа, а от 1 септември ще работи и в неделя“, каза той.

Д-р Николов заяви, че няма особена разлика във времето, когато центърът е работил всеки ден и за месеците, в които е спрял работа в почивните дни. Според направената от него справка около петдесетина души повече са дарили кръв през месеците май, юни и юли в предходните години, когато центърът е работил без почивен ден, в сравнение тази година, когато е бил затворен в почивните дни.  

„Ако всеки един гражданин прояви някаква заинтересованост за здравето на околния и дари поне един път в годината кръв, ще има по-големи количества кръв за всички центрове и няма да има търговия с даряването на кръв“, каза д-р Николов по повод репортаж на БНР, който показва как се пазарува кръв точно пред кръвния център, а цената достига до 1000 лева. „Необходима е по-цялостна стратегия за кръводаряването. Направена е програма. Има създаден експертен съвет към Министерство на здравеопазването. Все повече се набляга на младите хора. Провеждаме кампании съвместно с БЧК. Информираме все повече обществото да дарява кръв, за да помогне за спасяване на човешки живот“, коментира още д-р Николай Николов.

Той допълни, че се спазва заповедта на здравния министър проф. Николай Петров от 11-ти август, изпратена до националния център по трансфузионна хематология, както и регионалните му структури, в която се посочва, че не трябва да се връщат хора, изявили желание да дарят кръв за пациент, хоспитализиран в лечебно заведение извън територията на съответния център.

„При нас се прилага тази заповед. Няма никъде сигнал, че тази заповед не се спазва. Има създадена информационна система, която съществува от две години. Транспортиране на кръв не се налага. Това са неголям брой хора, които искат да дарят за друг център, където лежи конкретния болен и той поема необходимото за него количество“, каза д-р Николов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   TSgZ

Още от Новини