От 1 юни ще бъдат увеличени цените на клиничните пътеки в редица специалности. От тази дата влизат в сила и цените по Наредба 3 за медицинските дейности извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, заплащани от Министерството на здравеопазването.
Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев на брифинг в Министерството на здравеопазването след среща с премиера Бойко Борисов за разпределянето на отпуснатите от правителството допълнителни 50 млн. лв. за лечебните заведения. На срещата присъстваха още председателят на БЛС д-р Иван Маджаров, директорите на университетските болници „Пирогов“ проф. Асен Балтов и „Александровска“ доц. Костадин Ангелов, представителят на Сдружението на областните болници – проф. Тодор Черкезов и на общинските – д-р Неделчо Тотев.
За разпределянето на парите ще бъдат използвани само законови механизми и те няма да бъдат използвани за директно финансиране на лечебните заведения, уточни министър Ананиев. „Министерството на здравеопазването вече е готово и с методиката за възнагражденията на персонала в лечебните заведения, направили сме консултации със съсловните организации. Целта й е справедливо, обективно, недискриминационн разпределяне на разходите за персонал“, каза още министърът. Самото разпределение на средствата
ще се извършва на база вътрешни правила
във всяко лечебно заведение при спазване на указанията в методиката.
Министър Ананиев уточни, че съвместно с БЛС започва работа по преценка на клиничните пътеки, които да бъдат увеличени, като акцент ще бъде поставен върху разходите за персонал.
"На днешната среща се постигна споразумение по най-бързия начин да се премине към преговори още тази година за повишаване на цените на най-недофинасираните клинични пътеки – за деца и бременни жени. Ние заявяваме, че освен парите от Министерски съвет, които трябва да отидат целево за лечебни заведения в отдалечени райони, трябва да се върви и по законовия път за повишаване на цените на клиничните пътеки. От БЛС настояваме не с допълнителни средства да се помага на болниците, а ако има икономия на средства в болничната помощ през настоящата година, те да бъде използвани да се изплати пропорционално надлимитната дейност за стари години. Проблемите, на които сме свидетели в момента, са се наслоили през годините точно заради това. Не е достатъчно повишаването на цените на пътеките
при неразплащане на реално извършена дейност
Мерките, които днес се взеха, трябва да се превърнат в една устойчива практика", каза председателят на БЛС д-р Маджаров.
„Университетските болници не са от тези, в които специалистите по здравни грижи не получават добри възнаграждения. Ние вече имаме конкретни цифри и по методиката и можем да направим преразпределение на средствата и сме постигнали нивата на заплати, заложения в браншовия колективен трудов договор“, коментира проф. Асен Балтов.
„Недофинансирането на системата съществува, но на тази среща смятам, че постигнахме консенсус. Бяха осигурени допълнителни 30 млн. лв., и после 50 млн, предстоят преговори в НЗОК да промяна на цените на клиничните пътеки при детско и майчино здравеопазване, пулмология и други звена. Това ще доведе до възможности за увеличаване на приходите на лечебните заведения и съответно до увеличение на заплатите на професионалистите по здравни грижи. Всички сме съгласни, че увеличенията на приходите трябва да става чрез дейност, а не чрез целево финансиране“, каза доц. Костадин Ангелов.
„Областните болници не сме достигнали тези нива на заплащане, достигнати от университетските болници. От днешната среща има три момента – отпуснати достатъчно средства, осигуряване на през клиничните пътеки и методиката, която
балансира заплащането в структурите между специалности и съсловията
Когато бъдат приложени, ще можем да достигнем договореностите в браншовите договори“, обобщи проф. Черкезов.
„Ще изчакам с коментарите, докато не стане ясно кои клинични пътеки и с колко ще бъдат увеличени. Трудно е да достигнем параметрите по браншовото споразумение. Позитивното е, че вече се говори за плащането на надлимитната дейност, за която водим дела“, каза д-р Тотев.
Коментари по темата
ДА НЕ ГОВОРИМ ЗА ЗАПЛАТИТЕ ПРИ ЛИЧНИТЕ ЛЕКАРИ. ЗА 710 , 760 ЛЕВА МОЖЕ САМО ДА СЕ МЕЧТАЕ. ТАМ ЗАПЛАТАТА Е ПОЧТИ РАВНА С МИНИМАЛНАТА ПЕНСИЯ И НЯМА ИЗГЛЕДИ ДА СЕ ПРОМЕНИ. И ПОСЛЕ ЗАЩО ЛЕКАРИТЕ БЯГАЛИ В ЧУЖБИНА????????? АМИ ЩЕ БЯГАТ!!!! И ПО-ЗЛЕ ЩЕ СТАВА- ЗАСТАРЯВАЩИЯТ НАРОД ДА СЕ НАДЯВА НА ПАРА МЕДИЦИ
Управлението на парите ни е пълна пародя!
Киро тефтера не знае на кой свят е, каквото му напише началничката на кабинета Надежда Петрова и Жени Начева това говори като папагал, а и двете са здравни самодейки и калинки без елементарно здравно образование. В това министерство не останаха и 10 лекари за цвят.....пълно е с калинки, секретарки, администратори, асистенти, чистачи, шофьори, портиери и тем подобни....
.... и разни други менти източват заработените от работарите средства, а за нас трохите.
Интересно ,що само пухкавите професори от София участваха в срещата на високо равнище.Те такова ,като какви бяха там?Сигурно като експертен съвет от послушковци на министъра с най- объркани мисли в главата! Задачата им беше с влажен поглед да ръкопляскат на правителствената политика в здравеопазването .Жалки , смешни , пародии на експертност
Най влажен е погледът на дебелата александровска палавница. Добре, че е имало телевизионни камери, защото със сигурност е щял да налети на Тиквата.
Забележете заглавието "Вдигат цените на НАЙ-НЕДОФИНАНСИРАНИТЕ клинични пътеки". Това означава /те самите си признават/ в прав текст, че клиничните пътеки са НЕДОФИНАНСИРАНИ, но ще вдигали цените само на НАЙ-НЕДОФИНАНСИРАНИТЕ.
Само се засилва хаоса в системата и нищо не се променя ,реформата е успешна в Румъния ,където лекар почва с 3500 лв ,със специалност до 6000 ,главен лекар 8000 лв ,за сестра от 1500 до 2500 лв нач осн заплата ,за спешна помощ още 50% ,това е реформа другари министри и касиери ,при 25000 доктори и 50000 среден персонал сметките са прости-3 милиарда за заплати за медиците ,за да стигнем Румъния ,където също има остър дефицит на медици !
Александровската палавница Костадинка Ангелова се е подмокрила с толкова много мъже на едно място.
Геят Костадинка Ангелова с надупване на герберастите стана доцент, но фалшив доцент, с надупване на герберастите стана директор-калинка, с надупване навремето стана и хирург, ама фалшив хирург, който по време на операция не знае какво да прави с ръцете си.
Тоя мисли 1г. методика. Накрая се оказа, че такава няма. Оправяйте се както можете, рече Тефтера! ОСТАВКА, Киро! Търпението се изчерпа.
Какво правят там галениците на БОКО тюфлеците Ангелов и Балтов?
А, а къде е ...... на Окръжна????
80 милиона са около 2,5 процента от реалните пари за здраве и около 5 процента от реалните пари за болниците. Сами се правете сметка какво ефекти могат да се очакват ....
Ауу....каква победа.....!! Чесито милионери...., пак ще си ходите с цървулите.......... Какъв фарс !?
"Министър Ананиев посочи, че за болниците, които ще бъдат финансирани от НЗОК, ресурсът от 50 млн. лв ще определи увеличението на клиничните пътеки". Как го разбирате това?
Не всички болници имат психиатрии , спешна помощ , или са отдалечени ........... не всички стават за субсидиране . Освен това тази година 50 мил . може да се хвърлят отгоре , но за догодина , за да се запази финансирането ще влязат в КП .
Само фармаписачите няма да са доволни и ще плюят.
"Страшно голяма победа"
голяма победа за БЛС и болничната помощ!!! Ако се плати и надлимитната дейност това ще бъде голям успех!!!
Не разбрах кой с кого се бори, та да има победа и победител. Ако анализираме протокола на срещата, излиза, че БЛС е равнопоставен на "Пирогов", "Александровска" и сдружението на общинските болници. Наистина "голяма" победа.
В УМБАЛ Бургас заплатите не са високи. Може в някои отделения да са, но като цяло не са. Аз съм с 25 години трудов стаж и с нощния труд и ДМС 20 лв. взимам около 670 лв. Моля направете проверка и нека тези така коментирани ДМС не се определят единствено от завеждащият отделението. Срамота е да влизат хиляди левове , а накрая да ни подхвърлят 10, 15 или 20 лв. Работата и отговорностите ни се увеличават непрекъснато и млади колеги няма.
Най-голяма деформация на здравната система беше сътворена в годините на управление на ГЕРБ. Тежка управленска и административна некомпетентност, хаотични назначения и смени на здравни министри, липса на политическа концепция и ясна стратегия за развитие на сектора, нулева ефективност от дейността на парламентарната здравна комисия. За политиците здравеопазването очевидно не е приоритет и продължава да е досадна тежест.
Когато вдигнат цените на едни пътеки трябва да намалят на други. Иначе се изисква промянана бюджета на НЗОК чрез приемане на закон в парламента. Само много думи за замазване на очите на незнаещите. Време е както казва Сашо Диков "бакалите" да напуснат здравеопазването, а не да се упражняват на наш гръб.
Не четеш ли ? "На днешната среща се постигна споразумение по най-бързия начин да се премине към преговори още тази година за........." не става въпрос за тази година ! не гледай заглавието
Пореден PR-опит за "замазване" на положението... Няма как с палиативно преразпределение на недостатъчните средства в системата да се повишат значимо възнагражденията на лекарите и специалистите по здравни грижи. Докато всички не признаят, че здравеопазването е тежко деформирано в годините назад, поради крайно недостатъчните публични средства, които се отделят за него, няма как да се нормализира заплащането и да се преодолеят дисбалансите. Това е поредното предизборно шикалкавене и отлагане на решенията. Разбира се с бодряшкото пригласяне на БЛС и директорите на областни и университетски болници (т.е. на всички зависими от политическата власт).
Професор Черкезов да помисли как да увеличи заплатите в МБАЛ Ат. Дафовски на мед. специалисти, че вземат колкото метачките, които метат пред болницата. Слушали сме тези приказки с увеличението на кл. пътеки. За лекарите всичко, а за сестрите мижавите трохи. Искаме увеличение на основната заплата и нощния труд!