От 1 януари спецификацията за медицинските изделия, заплащани от НЗОК, става постоянно действаща и ще включва групи, в които се включват медицинските изделия съобразно предназначението им; подгрупи медицински изделия в рамките на една група, определени съобразно приложението им; групи медицински изделия по технически изисквания в рамките на една подгрупа; условия за заплащане; максимална прогнозна стойност за 12-месечен период и условия и изисквания за предписването и отпускането им. Това става ясно от обнародваната днес в Държавен вестник Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 7 от 2021 г. за условията и реда за съставяне на списък на медицинските изделия по чл. 30а от Закона за медицинските изделия и за определяне на стойността, до която те се заплащат.
В Наредбата е записано, че нови групи и подгрупи могат да бъдат включвани в спецификацията по предложение на съсловните организации на лекарите и лекарите по дентална медицина; представителните организации за защита правата на пациентите; лечебните заведения за болнична помощ; експертни съвети по медицински специалности или отделни медицински дейности и научни медицински дружества.
НЗОК може да определя срок за заплащане за нови групи медицински изделия, включени за първи път в спецификацията при постигнат разходоефективен резултат за бюджета на НЗОК след проведена процедура, както и при наличие на бюджетни средства. Заплащането на новите групи не може да надхвърля предвидените със закона за бюджета на НЗОК средства за съответната календарна година.
Освен това лицата, които подават заявления за включване на нови групи или подгрупи или за промяна на съществуващите, трябва да представят на комисията, която разглежда заявленията, писмен доклад за здравните резултати, социалния ефект и икономически ефект от прилагането, съгласно приложение към наредбата. В случай, че здравните резултати и икономическата ефективност са незадоволителни за три годишен период, комисията ще предлага на НС на НЗОК, съответните групи или подгрупи да бъдат изключени от спецификацията.
С Наредбата се създават постоянно действащи списъци - списък с медицински изделия по групи, които НЗОК заплаща в условията на извънболничната медицинска помощ; списък с медицински изделия по групи, които НЗОК заплаща в условията на болничната медицинска помощ и списък с медицински изделия, принадлежащи към една група и прилагани в болничната помощ.
В случай, че през последните 3 години, в дадена група или подгрупа няма включени медицински изделия съгласно списъците, комисията, която разглежда заявленията, може да предложи на НС на НЗОК, същата да бъде заличена от спецификацията.
Пълния текст на Наредбата може да видите тук.
Коментари по темата
Помощ за хората, които дишат с кислороден апарат 24/7/30
Ставите са турски за не повече от 5г ползване ама ги фактурират като швейцарски на истинските стави има уникален номер за сигурност видим на ренген затова знаят малцина пациенти. Забрана касата да дава пари на частни болници и кабинети там където е забранена часната практика няма злоупотреби
Кога Здравната каса ще започне да плаща изцяло цената на колянна и тазобедрена става.Сега пациентите плащат 5000-6000, в някой случаи и повече.Защо се мълчи и за таксата избор на екип 900-1200 лв.
Ами като искаш да те оперира професорът ще плащаш. Ако не- ще те оперират специализантите. Което не означава ,че операцията ще е неуспешна.