burevestnik.bg - Мобилна версия


От 21 април Фондът за лечение на деца е изплатил 1,1 млн. лева за лечението на над 120 деца

Всеки ден има 5-6 нови заявления, обяви проф. Владимир Пилософ

Според предложените промени в правилника за работа на Фонда за лечение на деца подадените заявления ще бъдат разглеждани до 2 работни дни, външните експертизи ще се изпращат до края на работния ден след деня, в който е разгледана молбата, а общественият съвет ще разглежда заявлението не по-късно от 10 дни след получаването на оферта и доклади от външни експерти. Това каза директорът на Фонда проф. Владимир Пилософ пред bTV.

Има 14-дневен срок за обсъждане и даване на предложения в новия правилник. Чак след като тези предложения се обработят, трябва да бъде одобрен от Министерски съвет, допълни той.

„Надяваме се със съкращаването на сроковете чакането да намалее. В момента около 200 деца очакват документите им за лечение в чужбина или в страната да бъдат разгледани. Заради процедурата, която в момента е 45 дни, те винаги ще са 200. Всеки ден постъпват по 5-6 нови заявления“, каза проф. Пилософ.

Той обяви още, че от 21 април до сега целият цикъл е изминат. Децата са заминали и са се върнали, ако са били в България – лечението е проведено и всичко вече е платено. „Това са над 120 деца, от които 35 са в чужбина и за това време са изплатени около 1,1 млн. лева“, каза той.

Неизменно остава правилото, че в чужбина отиват да се лекуват деца, само когато лечението им не може да се осъществи в България. Проф. Пилософ заяви, че всеки, който желае да се лекува в чужбина, може да го направи, но ако няма основателна причина, няма да получи финансово подпомагане от Фонда.

Относно обвиненията, че децата се изпращат само в определени клиники проф. Пилософ уточни, че за конкретни заболявания има ограничен брой много добри специалисти. „В определени специалности в медицината има ограничен брой специалисти. Ако вземем например моята специалност – детска кардиология, детските кардиолози се броят на пръсти. Къде да отидат българските деца, ако не в тази клиника. Защо е така? Защото има правила. За кардиологията и детската хирургия на 8 млн. население се предвижда 1 център. Същото е и с други специалности“, каза той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   %cBJ

Още от Новини